Kalamondin (Citrofortunella microcarpa) je vlastně křížencem kyselé mandarinky a kumquatu. Nejde tedy o klasický pomeranč velikosti pěsti, jaký s oblibou kupujete v obchodech. Pokud vám však na velikosti plodů až tak nezáleží a místo toho dáváte přednost jednoduchému pěstování a hojné úrodě i v běžných podmínkách domu nebo panelového bytu, pak si ho bez obav pořiďte. Ke spokojenosti toho příliš nepotřebuje.
Kříženec z jihovýchodní Asie
Pokud bychom ho měli být přesní, pak bychom vám řekli, že kalamondin vznikl zkřížením japonského kumquatu (Fortunella japonica) s mandarinkou (Citrus reticulata) a to v pěstitelských školkách jihovýchodní Asie. Cílem bylo získat nenáročný citrusový strom, který bude plodit prakticky za jakýchkoliv podmínek. Není tedy divu, že si ho oblíbili citrusoví nadšenci prakticky ze všech zemí světa.
Jak pěstovat kalamondin doma
Při pěstování v bytě může kalamondin dosáhnout výšky až 2,5 m (běžněji však 1,5 m). Ovšem už stromky o třetinové velikosti při správné péči bohatě plodí, přičemž sklízené ovoce se dá konzumovat syrové i zpracované. Tmavě zelené listy s výraznými okraji jsou navíc velmi dekorativní i v době, kdy rostlina nekvete ani neplodí. Pro svou spokojenost potřebuje kalamondin především slunné a teplé místo.
Nejlépe tedy uděláte, pokud květináč postavíte na parapet na jižní straně domu. V létě je pak možné stromek letnit i na balkoně nebo terase. A jaký použít substrát? Zapomeňte na ten běžně určený pro pokojové rostliny. Mnohem více se vám vyplatí použít speciálně připravenou zeminu pro citrusy, případně vlastnoručně namíchanou půdní směs. Na tu budete potřebovat:
- 1 díl jílovité zeminy,
- 2 díly kompostu a rašeliny
- a na provzdušnění trochu hrubého písku.
Listy jako indikátor obtíží
Zda se vašemu kalamondinu daří poznáte nejlépe podle toho, jak vypadají jeho listy. Tmavě zelená barva bez výrazných světlých míst představuje optimum. Naopak bledý nebo jinak nestandardní vzhled poukazuje na možné problémy. Nejčastěji jde o příliš vysokou vlhkost substrátu nebo o nízkou teplotu během vegetační sezóny. Teploty pod 5 °C totiž mohou způsobit zhnědnutí listů a následně i jejich opadávání.
V zimě by proto měl být květináč s kalamondinem vždy umístěn ve světlé místnosti, kde se teplota bude pohybovat okolo 15 °C. Nutné je také omezit zálivku. Všeobecně platí, že od března do října by se měly citrusy v případě potřeby zalévat každé 2 až 3 dny, ovšem ve výjimečně horkých dnech je možné přistoupit i ke každodenní závlaze. V zimě je naopak nutné zálivku omezit jen tak, aby substrát nikdy zcela nevyschl.
Kalamondin – zajímavosti v kostce
Plody kalamondinu se vyznačují spíše nakyslejší dužinou a lehce sladkou slupkou. Celkově však působí svěže a kůru je možné použít do dezertů. Během období květu (což mnohdy může být téměř celoročně) vyžaduje kalamondin hnojivo pro citrusy aplikované dvakrát měsíčně. Jeho květy navíc velmi příjemně voní, takže vám hravě nahradí i osvěžovač vzduchu. A pokud mu chcete dodat krásný tvar, nebojte se ho každý druhý rok nejméně o třetinu zastřihnout.
Jaké citrusy pěstujete doma vy?