Orchideje nejsou zdaleka tak náročné na péči, jak si většina lidí myslí – důležité je především vybrat jim správné místo.
Orchideje, často považované za aristokraty rostlinného světa, okouzlují nadšence svou nádhernou krásou a křehkostí. Tyto nádherné květiny však potřebují pro svůj úspěšný růst a vývoj některé poměrně specifické podmínky.
Dbejte na teplotu
Udržování optimální teploty v místnosti je pro zdraví orchidejí zásadní. Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 20 až 30 stupňů Celsia, zatímco noční teploty kolem 18 až 25 stupňů Celsia. Toto kolísání napodobuje jejich přirozené prostředí a napomáhá zdravému růstu a kvetení. Důležité je také jejich umístění přímo na okenní parapety:
- na východ nebo západ v létě
- a na jih v zimě.
Orchideji ponechané ve stínu se sice může dařit v růstu listů, ale pravděpodobně nebude kvést. Kromě toho je nutné ji chránit před prudkými výkyvy teplot, zejména v chladnějších ročních obdobích. „Dejte pozor hlavně na průvan, ten orchidejím nesvědčí vůbec. Nejdříve shodí poupata a potom je může dokonce napadnout nějaká houba,“ píše čtenářka Jana N. z Brna.
Regulace vlhkosti je zásadní
Nedostatek vzdušné vlhkosti může být pro tyto nádherné pokojové rostliny také škodlivý – potřebují hodnotu okolo 50 %. Toho lze dosáhnout pravidelným mlžením nebo umístěním nádoby naplněné vodou v blízkosti rostlin. A důležitá je také opatrná zálivka, protože jejich masité kořeny jsou citlivé na přemokření, jak informuje web InStory.
Doporučuje také používat odstátou vodu a vyhnout se dlouhodobému přemokření. „Umístěním květináče s orchidejí do nádoby s vodou na přibližně půl hodiny umožníte rostlině vstřebat potřebné množství vody. Rostlinu znovu zalévejte, až když je substrát téměř suchý – můrovců to poznáte podle kořenů, které musí být celé šedivé,“ doplňuje ještě čtenářka Jana. Více jsme se na webu Chalupáři-Zahrádkáři o zalévání orchidejí rozepsali zde. Naše redaktorka Marcela Libušná pak při jejich pěstování nedá dopustit na nálev z čaje.
Kam orchideje neumisťovat
I když tyto květiny vypadají krásně, neměly by se dávat do ložnice – alespoň to tvrdí web iReceptář. Podle učení feng-šuej totiž tyto rostliny pohlcují značné množství lidské energie, což u některých lidí způsobuje únavu, podráždění nebo dokonce bolesti hlavy. Já tedy nic podobného nepozoruji – ale v ložnici mám rostliny jen dvě. Co by se stalo, kdybych jich měla plný parapet, netuším – a raději to nebudu riskovat.