Když orchidej nekvete: K životu ji probere citronová voda

Pokud se vaší orchideji nedaří tak, jak byste si představovali, dejte jí ještě šanci díky osvědčenému domácímu prostředku – citronové vodě.

Orchidej pokvete po celý rok, pomůže jí k tomu citronová voda i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou díky své úchvatné kráse a exotickému půvabu miláčky mnoha milovníků nejenom pokojových rostlin. Tyto křehké květiny však vyžadují pravidelnou péči a pozornost, jinak se jim dařit nebude – a už vůbec nepokvetou. Jedním z klíčových aspektů péče o orchideje je správné hnojení, které zlepšuje jejich růst a celkovou pohodu. Nemusíte však chodit do obchodu pro drahé prostředky, místo toho sáhněte po jednom šikovném ovoci.

Příprava hnojiva pro orchideje z citronu

K přípravě hnojiva z citronové vody budete potřebovat litrovou sklenici. Sklenici naplňte jedním litrem teplé vody a přidejte buď 1 polévkovou lžíci čerstvě vymačkané citronové šťávy, nebo 1 gram kyseliny citronové. Přísady důkladně promíchejte, aby vznikl dobře promísený roztok.

Použití domácího citronového hnojiva

Hnojivo s citronovou vodou by se mělo aplikovat na orchideje metodou ponoření jednou až dvakrát měsíčně. Před aplikací se ujistěte, že voda použitá k namáčení květináčů je o něco teplejší než je aktuálně pokojová teplota (pomůže to vstřebávání živin). Hnojivo aplikujte tak, že květináč s orchidejí jemně ponoříte na několik minut do směsi citronové vody. Kořeny budou absorbovat živiny z roztoku, čímž rostlinu vyživí a podpoří její růst. Dávejte pozor, abyste kořeny příliš nenamočili, protože nadměrná vlhkost může vést k jejich hnilobě.

Jak se starat o orchidej, aby zaručeně vykvetla iZdroj fotografie: Freepik

Výhody hnojení citronovou vodou

Hnojivo s citronovou vodou má pro vaše orchideje řadu výhod. Nejde jen o obyčejnou výživu – vaší rostlině dokáže pomoci v mnoha dalších směrech.

  • Ochrana před houbovými infekcemi: Citron má přirozené protiplísňové vlastnosti, které pomáhají chránit orchideje před houbovými infekcemi a dalšími chorobami.
  • Posílení imunity: Pravidelné používání hnojiva s citronovou vodou posiluje imunitní systém rostliny a zvyšuje její odolnost vůči stresovým vlivům prostředí.
  • Vyvážená výživa: Směs citronové vody poskytuje základní živiny a minerály, které podporují zdravý růst a hojné kvetení.

Navíc je třeba dodat, že příprava vlastního hnojiva doma z jednoduchých ingrediencí je finančně nenáročnou alternativou k nákupu komerčních hnojiv. A také tak šetříte životní prostředí.

Když orchidej nekvete, pak ji k životu probere obyčejný citron iZdroj fotografie: Depositphotos

Správná péče o orchideje

Jen správné hnojení však nestačí. Orchideje toho potřebují k tomu, aby kvetly, mnohem více. Milují například vydatné, ale nepřímé sluneční světlo. Umístěte je proto blízko okna s filtrovaným světlem (například za záclonu), abyste zabránili spálení listů. Orchideje zalévejte pouze tehdy, když je substrát v květináči na dotek suchý. Přemokření může vést k hnilobě kořenů a způsobit uhynutí orchideje.

Myslete také na to, že se těmto květinám nejlépe daří v prostředí s vysokou vlhkostí. Pro zvýšení vlhkosti v jejich okolí proto použijte zvlhčovací misku nebo zvlhčovač vzduchu. A nezapomeňte je pěstovat výlučně v dobře propustné směsi určené speciálně pro orchideje. Musí být vzdušná a bránit přemokření kořenů.

Jaké jsou vaše triky při péči o pokojové orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články