Když kořeny orchideje rostou z květináče ven aneb jak zamezit, aby přestaly vykukovat

Pokud začnou vaší orchideji přerůstat kořeny z květináče, může být třeba se o ni správně postarat. Jinak se jí dařit nebude.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje Phalaenopsis jsou krásné rostliny, ale když jim přerůstají kořeny z květináče, mohou mít potíže s přijímáním vody a živin. Pokud se to tedy stane, je důležité zkontrolovat jejich stav a provést případné úpravy. Jinak můžete o svou oblíbenou pokojovou rostlinu velmi brzy přijít.

Přerůstání kořenů a co o něm vědět

Je důležité si uvědomit, že orchideje jsou epifytické rostliny, což znamená, že rostou ve svém přirozeném prostředí na jiných rostlinách (obvykle na stromech) a jejich kořeny jsou vzdušné, nikoli zapuštěné do země. Ovšem doma panují trochu jiné podmínky, než v pralese, odkud tyto krásky pocházejí, takže pokud se kořeny orchidejí Phalaenopsis příliš rozrostou a dostanou se z květináče, mohou mít jejich majitelky potíže s přijímáním vody.

Pokud se rozhodnete s kořeny svých orchidejí něco udělat, začněte tím, že je pozorně prohlédnete. Jestliže jsou bílé nebo světle zelené a tvrdé, pak jsou zdravé a není třeba s nimi nic dělat. Jsou-li však naopak suché, ploché, žluté nebo hnědé a bez života, je třeba je ostříhat. Snadno by se z nich totiž mohly rozšířit patogeny i do dalších částí rostliny. Podle vzhledu kořenů lze velmi dobře poznat i zdraví orchideje – to vám může pomoci třeba při jejím nákupu.

Jak přivést Phalaenopsis znovu ke květu, aby vás tato orchidej potěšila květy iZdroj fotografie: Pixabay

Jak odstranit špatné kořeny

Je třeba použít nůžky s dobře nabroušenými a především sterilizovanými čepelemi, abyste minimalizovali jakékoli riziko přenosu virů nebo jiných patogenů. Nůžky je možné sterilizovat například alkoholem, dezinfekcí nebo je třeba opálit nad plamenem zapalovače. V nouzi lze použít i roztok vody s velmi malým množstvím bělidla. V takovém případě však nejdřív nechte nůžky oschnout, než je pro stříhání kořenů použijete, jinak by je mohly přítomné chemikálie poškodit

Po ostříhání kořenů se orchideji Phalaenopsis obvykle daří dobře, ale může to trvat nějaký čas, než se zotaví z provedených úprav. Je proto důležité zajistit, aby měla vaše rostlina během této doby správné podmínky pro růst. Ve hře je především dostatečné množství světla, správná teplota (mezi 21 až 25 °C) a dostatek vody a živin.

Nemocné kořeny orchideje iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na přesazení orchideje

Jestliže k přerůstání kořenů dochází často, můžete také svou orchidej přemístit do většího květináče se správným substrátem, abyste jí poskytli více místa pro růst kořenů. Nejlepší čas na přesazování orchidejí Phalaenopsis je na jaře, po období květu. Při výběru nového květináče je nejlepší zvolit ten průhledný plastový o jednu nebo dvě velikosti větší, než je ten současný. Tento druh květináče poskytuje lepší odvodnění a umožňuje světlu pronikat až kořenům, což orchidejím velmi svědčí.

Dalším důležitým krokem je namočení substrátu, do kterého chcete orchidej sázet, a to nejlépe přes noc. Tento krok zlepší prospívání orchideje v prvních týdnech po přesazení. Při umisťování orchideje do květináče dejte pozor, abyste mezi kousky kůry její kořeny jen opatrně zasunuli, ale nepolámali je. Poté nový květináč zalijte vodou a nechte ji úplně odkapat. Nakonec svou rostlinu postavte na vhodné místo, kde dostane dostatek světla, ale zároveň ji nevystavíte přímému slunečnímu záření.

Jak na přesazení orchideje

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování orchidejí Phalaenopsis?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články