Lidová znamení a pověry spojené s kaktusy. Podle feng–shui mohou domovu uškodit

                   

Když se zaměříme na mýty spojené s nejrůznějším rostlinstvem, bude jejich bohatým pramenem především Čína. Podle místního učení o harmonii v domovech i v životech, které je na západě všeobecně známé jako feng–shui, jsou totiž kaktusy kvůli svým ostnům pro celkovou harmonii nebezpečné. Jejich trny totiž dokážou doslova propichovat proudy energie, jež se pak negativně otočí vůči obyvatelům domácnosti a vyvolají hádku. Nejde však o jedinou pověru.

Když kaktus náhle rozkvete

Dost možná ho máte doma také – krčí se na některém zapomenutém parapetu a i když na něj s péčí spíše zapomínáte, přesto se vytrvale snaží, zelená se a možná i trochu roste. Co si však myslet o tom, když se na jeho pichlavém těle znenadání objeví květ? Může to znamenat celou řadu pozitivních věcí:

  • početí nebo narození dítěte,
  • splnění nějakého dávného přání nebo snu,
  • rychlou svatbu,
  • nákup bydlení apod.

Bohužel se však nemusí jednat jen o pozitiva. Stejně tak může tento jev upozorňovat i na nadcházející negativní události, například na smrt milovaného člověka, vážnou chorobu, náhlý rozvod, nucené přestěhování a mnoho dalšího. V každém případě se však vyplatí zachovávat bdělost a opatrnost. Taková změna totiž málokdy bývá „jen tak“. Takže pokud jste u svého kaktusu neprovedli žádnou změnu a on vykvetl, připravte se na nečekané.

Pichlavé rostliny a jejich ochranná funkce

Ještě předtím, než se k nám ze světových pouští tito drobní pichláči dostali, existovaly v domácnostech i jiné pichlavé rostliny – například cesmína nebo větvičky šípku. Zavěšené nade dveřmi nebo umístěné v místnosti chránily dům proti zlodějům. A říká se, že tato funkce se přenesla i na kaktusy. Navíc ty, které mají mnoho drobných a ostrých trnů, vás pak prý ubrání i před nejrůznější negativní energií nebo škodícími duchy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle bílé magie jsou ideálními rostlinami pro místa, která mají špatnou auru. Umí ji totiž do sebe doslova nasát, přefiltrovat a následně proměnit v něco pozitivního. A jako bonus tu obvykle vykvetou. Často si je proto pořizují lidé, kteří se stěhují do nového domova, o němž netuší, co všechno má za sebou. Jen jednu výjimku toto pravidlo má – ložnici. Tady je prý přeměna energie až příliš intenzivní, pro vyčištění prostoru proto tytéž zdroje doporučují sůl nebo zapálenou šalvěj.

Kaktus není vhodným dárkem

A co s kaktusem nikdy nedělat? Nepředávejte ho jako dárek – nikdy a nikomu. Jde prý o špatné znamení, které může obdarovanému přinést neštěstí. A nehodí se jako dárek ani pro „největšího nepřítele“, jak se často říká. Jakožto pohlcovač aury ji totiž dokáže otočit i proti tomu, kdo ho se zlým úmyslem daroval. A to se rozhodně nevyplatí riskovat. A něco podobného vám kaktusy provedou, pokud se o ně budete špatně starat.

Když kaktus náhle onemocní

Může se stát, že vám kaktus začne náhle odumírat. Objeví se například nevysvětlitelné žloutnutí postranních dceřiných rostlin, vadnutí květů apod. Tato změna prý značí, že do vašeho domu vstoupil člověk, který vám nic dobrého nepřeje. Kaktus se prý pokusil pohltit jeho negativní energie, ale bylo toho na něj zkrátka a dobře příliš. Pokud se to opakuje, doporučujeme sledovat, po čí návštěvě květina „onemocní“ – a budete mít jasno.

Speciality vánočního kaktusu

K jednomu druhu kaktusů se však váže více pověr než k jakémukoliv jinému – nepřekvapivě jde o vánoční kaktus (Schlumbergera), který je mezi pěstiteli pokojových rostlin velmi oblíbený. A co se o něm traduje? Na východě Evropy se této květině někdy říká „manžel“ a tvrdí se, že dívka, která ho má u sebe doma, zůstane starou pannou nebo v manželství nebude šťastná. Pořizovat by si ho tedy měly jen vdané ženy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vzhled této pokojové rostliny také prý může určovat atmosféru panující v rodině. Stačí, když se na něj podíváte, a hned budete mít jasno. Například pokud je rostlina jasně silná a svěží, pak ve vašem domě jednoznačně panuje perfektní harmonie. Naopak slabá květina, která i přes vaši neustávají péči vadne a ani za nic nekvete, značí, že členové domácnosti spolu navzájem nevycházejí a o rodinné pohodě nelze mluvit.

Kaktusy do dětského pokoje

A k vánočnímu kaktusu se váže ještě jedna zajímavost. Není jedovatý, takže ho lze bez potíží umístit i do dětského pokoje (samozřejmě pro jistotu mimo dosah dítěte). Říká se, že svou pozitivní energií přispěje ke „správné“ výchově miminka. Bude se také velmi podílet na čištění vzduchu od toxických látek a zároveň do něho bude na oplátku uvolňovat kyslík, a to i v noci. A ještě jeden trik je vhodné zvážit.

Vánoční kaktus má prý pozitivní vliv na autoritářské členy rodiny. Tedy na ty, kteří rádi všem okolo říkají, co mají dělat, nebo jsou vysloveně nepřátelští k ostatním obyvatelům domu nebo k hostům. Pokud se tato pokojová rostlina po delší dobu vyskytuje v jejich blízkosti, pak jednoduše zjemní jejich nepříjemnou a přísnou povahu a opatrně jejich emoce nasměruje žádoucím směrem. Musíte však pořídit už větší exemplář, malé rostlinky by na tak složitý úkol nestačily.

A co si o pozitivních nebo negativních účincích kaktusů myslíte vy?

Podívejte se na to, jak správně pěstovat a přesadit vánoční kaktus
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články