Nesmrtelná pokojovka Lopatkovec. Přináší štěstí každé ženě, čistí okolní vzduch a nevyžaduje přehnanou péči

                   

Lopatkovec neboli toulcovka (Spathiphyllum) je elegantní pokojová rostlina patřící do čeledi áronovitých. Jeho domovinou jsou pralesy Jižní a Střední Ameriky, kde dorůstá až do výšky jednoho metru a více. V našich podmínkách však jeho stonek dokáže narůst pouze do 25 až 75 cm. Jeho květy, které jsou zbarvené do bíla a občas do zelena, nás mohou těšit i dvakrát do roka. Obvykle na jaře a na podzim.

Zařídí vám čistší vzduch

Tato pokojovka nejenže vypadá překrásně, ale má také schopnost pročistit vzduch v domácnosti. Ovzduší dokáže zbavit mnoha toxických látek, mezi něž patří:

  • benzen,
  • formaldehyd,
  • xylen,
  • amoniak,
  • toluen
  • a trichlorethylen.
iZdroj fotografie: Unsplash

Výborně se tedy hodí do ložnice, kde vám zaručí příjemný spánek a sladké sny.

Přinese vám štěstí a lásku

K lopatkovci se pojí mnoho legend. Říká se, že:

  1. dokáže zlepšit energii domu a přinést tak štěstí jeho obyvatelům.
  2. v případě, že v domácnosti panuje špatná nálada, může přestat kvést, a dokonce i uhynout.
  3. pokud rostlina zcela odkvete, jeho pěstitelka má větší šanci otěhotnět.
  4. jestliže toulcovku začne pěstovat osamělá žena, brzy se dočká partnera.

Potřebuje světlo a dostatek vody

Co se týče pěstování, je lopatkovec nenáročnou rostlinou. Aby však prosperoval, měli byste dodržet několik pravidel. Vyhovuje mu umístění blízko okna, ne však přímo na parapetní desce. Výtečné je pro něj místo s dostatkem nepřímého slunečního světla. To přímé by mohlo zapříčinit hnědnutí a usychání listů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Substrát by neměl být nikdy vysušený ani přemokřený. V případě nedostatku vody lopatkovec svěsí listy a při jejím nadbytku mu naopak začne hnít kořenový systém. Přibližně dvakrát a třikrát týdně rostlinu poroste za pomoci rozprašovače, čímž napodobíte vlhko deštného pralesa. V zimě zálivku omezte přibližně na polovinu.

Hnojivo jen s mírou

Pokud se vám zdá, že lopatkovec strádá, a přitom dodržujete pravidelnou zálivku, můžete ho v jarních či letních měsících mírně přihnojit. Použijte tekuté hnojivo pro pokojové rostliny a jeho dávkování snižte o polovinu, než je uvedeno v návodu. Větší množství by mu totiž mohlo přitížit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jestliže se barva listů mění na žlutou a rostlina spotřebuje větší množství vody než obvykle, znamená to, že potřebuje přesadit. K tomu může docházet jednou za 1 až 2 roky. Průměr nového květináče by měl být alespoň o 5 cm větší než u toho předchozího. Zvolte substrát, který je na bázi rašeliny a obohacený o písek nebo perlit.

Zdobí tato nádherná a užitečná pokojová rostlina i váš interiér?

Lopatkovci se daří také v keramzitu. Vyzkoušejte tento styl hydroponického pěstování, je to snadné!
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články