Jedna sklenka a lopatkovec nahodí nové květy: V hlavní roli rýže

Lopatkovec je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Jako každá pokojová rostlina ale i on někdy strád,á dopřejte mu přírodní hnojivo z rýže a pokvete jako nikdy.

Aby se vašim pokojovým rostlinám vždy co nejlépe dařilo, musíte se o ně právě teď dobře postarat – důležitá je například zálivka i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Lopatkovec (Spathiphyllum), lidově známý také jako toulcovka, je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Přestože má svůj původ v tropických oblastech Ameriky s jihovýchodní Asie, jako pokojová rostlina se dá pěstovat prakticky kdekoli na světě. Jak už ale původ napovídá, tato rostlina má svá specifika na pěstování. Přestože se nejedná o extrémně náročnou rostlinu, je pro toulcovku důležitá především vlhkost. A jak už to tak bývá, jsou období, kdy se rostlině daří dobře a kdy naopak strádá.

Lopatkovec si vystačí i s polostínem

Tato pokojová rostlina je typická tmavě zelenými listy a krásnými bílými květy. Aby se lopatkovci ale dařilo a kvetl, potřebuje k tomu ty správné podmínky. Jeho velkým pozitivem je, že oproti jiným rostlinám preferuje polostín či stín. Zvládne také světlé stanoviště, ale nikoli přímé slunce. Při výběru vhodnému umístění se vyhněte i místům, kde je častý průvan a náhlé změny teplot. Máte-li domácí mazlíčky, zvažte stanoviště ve výšce. Lopatkovec je jedovatý a okusování listů by mohlo vést ke zvracení a podráždění trávicího traktu.

Co je ale pro bujné kvetení lopatkovce zásadní je vlhkost vzduchu a kvalita půdy. Preferuje dobře propustnou a kyselejší půdu. Ideálně na dno umístěte drenáž v podobě keramzitu, aby přebytečná voda mohla odtékat. Přemokření vede k uhnívání kořenového systému a celkovému strádání. Zálivku provádějte na jaře a v létě 2–3 krát týdně, na podzim a v zimě si vystačí se zálivkou jednou za týden. Na zalévání použijte vždy malé množství převařené a vychladlé vody.

Nepodceňujte vlhkost v místnosti

Vzhledem ke svému exotickému původu je pro toulcovku nezbytná dostatečná vlhkost. Zvlhčovat vzduch můžete pomocí rozprašovače s vodou, případně popřemýšlejte nad pořízením kvalitního zvlhčovače vzduchu. Pokud vás trápí chatrný vzhled rostliny, je právě vlhkost jedním ze zásadních nedostatků. Má-li dostatek vláhy, rostou stále nové zelené listy, kvete a daří se mu dobře. Lopatkovec je krásnou ozdobou každé místnosti a kromě estetické funkce také výborně čistí vzduch.

Hnojivo z rýže rostlinu postaví na nohy

I přes maximální péči se ovšem někdy může stát, že se lopatkovci zkrátka nedaří. Než přejdete k nákupu drahých hnojiv, zkuste přírodní cestu. Rýže je trochu opomíjeným a nedoceněným přírodním hnojivem, které dodá potřebné živiny a minerální látky každé pokojovce. Nasypat můžete hrst rýže přímo do hlíny, například u přesazování. Lopatkovec se doporučuje přesazovat jednou ročně a to ideálně na jaře.

Různé druhy rýže v miskách iZdroj fotografie: Uživatel IRRI Photos / Creative Commons / CC BY-NC-SA
Rýže obsahuje blahodárné živiny pro pokojové rostliny

Potřebuje-li vaše toulcovka ale okamžitý zásah, připravte tekuté hnojivo z rýže. Vůbec přitom nezáleží na tom, jakou rýži zvolíte. Šálek rýže nasypte do mixéru společně se 2 litry vlažné vody. Nechte mixér pracovat, dokud nebude mít celá směs hladkou strukturu. Následně směs přeceďte a lopatkovec zalijte. Je-li rostlina v bídném stavu, tuto proceduru praktikujte dvakrát do týdne. Pokud je na tom rostlina již lépe, ale rádi byste podpořili její růst a tvorbu nových listů a květů, vystačí hnojivo aplikovat dvakrát za měsíc.

Jaké další přírodní hnojivo máte v oblibě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články