Množení orchidejí nepatří vždy do rukou profesionálů. Díky šikovnému postupu ho zvládne i začátečník.
Orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce jsou v domácnostech tak oblíbené, že se jim leckdy trochu nadneseně přezdívá novodobé muškáty. Kdo zkrátka orchidej ani jednou neměl, jako by ani nebyl. Protože jsou však v obchodech obvykle drahé, uvítá každý milovník květin návod, jak si je rozmnožit z jednoho jediného listu.
Jak rozmnožit orchidej díky listu
Nejdříve je důležité si opatřit zdravou a dospělou orchidej (tedy nejlépe takovou, která už alespoň jednou kvetla). Poté je třeba odříznout list těsně u srdíčka. Tento řez je třeba nechat uschnout na vzduchu po dobu 8 hodin, aby se zabránilo pozdějšímu rozvoji infekcí.
Následně je potřeba na něj nanést malé množství použít zakořeňovacího přípravku, a nakonec ho na chvíli ponořit do roztoku obsahujícího aktivní uhlí, které pomáhá při podpoře rozvoje dobrých bakterií a bojuje proti plísním a hnilobě. Nakonec je třeba takto ošetřený řízek zasadit do vhodné zeminy.
Vhodná zemina pro orchideje
A jak by měla vypadat? Buď můžete použít již hotovou z obchodu, anebo si namíchat vlastní. Použijte tyto složky (přibližně ve stejném poměru):
- rašeliník nasekaný na 3 cm kousky,
- bukové listy nastříhané na proužky,
- kořeny kapradin nasekané na 3 cm kousky,
- kůru jedle, dubu nebo borovice.
Dbejte na správnou zálivku
Řízek je třeba ukrýt pod stříšku například z igelitového sáčku (nebo ho rovnou zasadit do malého pařeniště) a opatrně zalévat. Místo vody však použijte přírodní zakořeňovací přípravek, který si sami vyrobíte z obyčejné čočky. Proč právě z ní? Čočka je velmi dobrým zdrojem rostlinných hormonů, jako je auxin, který pomáhá rostlinám růst.
Postup není nijak složitý – stačí namočit 100 gramů čočky v litru vody. Nádobu s čočkou zakryjte a nechte ji několik hodin stát. Poté vodu sceďte, uložte ji v lednici a čočku nechte několik hodin na lince odpočinout. Pak vodu nalijte zpět a nechte čočku máčet přes noc. Pokud je to třeba, zopakujte celý postup ještě jednou, dokud čočka nevyklíčí. To je totiž cílem. Jedině tak v sobě bude mít dostatek pozitivně působících stimulačních hormonů (místo čočky můžete použít také gel z aloe rozmíchaný ve vodě).
Jak zalévat mladé orchideje
A co si s ní počít? Rozmixujte ji, a poté přes jemné plátýnko přeceďte – k zálivce totiž potřebujete jen tekutinu. Tu poté nalijte do vhodné nádoby a přilijte 10 šálků vody. Vše použijte na zálivku čerstvých řízků orchidejí. Tento roztok lze uchovávat v chladničce až 15 dní.
Lze množit i jiné orchideje?
Tento návod se hodí jen pro orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce. U jiných druhů orchidejí – kupříkladu katleju Dowovu (Cattleya dowiana), člunatec (Cymbidium), stromobytec (Dendrobium), střevíčníkovec (Paphiopedilum) či pavoučí orchidej (Brassia) – se nehodí. Úspěšnost zakořeňování listů je u nich totiž velmi malá.