Množení orchideje: Z jediného listu zásoba na celý parapet

Množení orchidejí nepatří vždy do rukou profesionálů. Díky šikovnému postupu ho zvládne i začátečník.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce jsou v domácnostech tak oblíbené, že se jim leckdy trochu nadneseně přezdívá novodobé muškáty. Kdo zkrátka orchidej ani jednou neměl, jako by ani nebyl. Protože jsou však v obchodech obvykle drahé, uvítá každý milovník květin návod, jak si je rozmnožit z jednoho jediného listu.

Jak rozmnožit orchidej díky listu

Nejdříve je důležité si opatřit zdravou a dospělou orchidej (tedy nejlépe takovou, která už alespoň jednou kvetla). Poté je třeba odříznout list těsně u srdíčka. Tento řez je třeba nechat uschnout na vzduchu po dobu 8 hodin, aby se zabránilo pozdějšímu rozvoji infekcí.

Následně je potřeba na něj nanést malé množství použít zakořeňovacího přípravku, a nakonec ho na chvíli ponořit do roztoku obsahujícího aktivní uhlí, které pomáhá při podpoře rozvoje dobrých bakterií a bojuje proti plísním a hnilobě. Nakonec je třeba takto ošetřený řízek zasadit do vhodné zeminy.

Jak množit orchideje s pomocí kořenů iZdroj fotografie: Depositphotos

Vhodná zemina pro orchideje

A jak by měla vypadat? Buď můžete použít již hotovou z obchodu, anebo si namíchat vlastní. Použijte tyto složky (přibližně ve stejném poměru):

  • rašeliník nasekaný na 3 cm kousky,
  • bukové listy nastříhané na proužky,
  • kořeny kapradin nasekané na 3 cm kousky,
  • kůru jedle, dubu nebo borovice.

Dbejte na správnou zálivku

Řízek je třeba ukrýt pod stříšku například z igelitového sáčku (nebo ho rovnou zasadit do malého pařeniště) a opatrně zalévat. Místo vody však použijte přírodní zakořeňovací přípravek, který si sami vyrobíte z obyčejné čočky. Proč právě z ní? Čočka je velmi dobrým zdrojem rostlinných hormonů, jako je auxin, který pomáhá rostlinám růst.

Z jednoho jediného listu zásoba orchidejí na celý parapet iZdroj fotografie: Pixabay

Postup není nijak složitý – stačí namočit 100 gramů čočky v litru vody. Nádobu s čočkou zakryjte a nechte ji několik hodin stát. Poté vodu sceďte, uložte ji v lednici a čočku nechte několik hodin na lince odpočinout. Pak vodu nalijte zpět a nechte čočku máčet přes noc. Pokud je to třeba, zopakujte celý postup ještě jednou, dokud čočka nevyklíčí. To je totiž cílem. Jedině tak v sobě bude mít dostatek pozitivně působících stimulačních hormonů (místo čočky můžete použít také gel z aloe rozmíchaný ve vodě).

Jak zalévat mladé orchideje

A co si s ní počít? Rozmixujte ji, a poté přes jemné plátýnko přeceďte – k zálivce totiž potřebujete jen tekutinu. Tu poté nalijte do vhodné nádoby a přilijte 10 šálků vody. Vše použijte na zálivku čerstvých řízků orchidejí. Tento roztok lze uchovávat v chladničce až 15 dní.

Lze množit i jiné orchideje?

Tento návod se hodí jen pro orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce. U jiných druhů orchidejí – kupříkladu katleju Dowovu (Cattleya dowiana), člunatec (Cymbidium), stromobytec (Dendrobium), střevíčníkovec (Paphiopedilum) či pavoučí orchidej (Brassia) – se nehodí. Úspěšnost zakořeňování listů je u nich totiž velmi malá.

Jak zmladit přestárlou orchidej

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články