Jak namnožit strom peněz: Z jediného listu zásoba na celý parapet

Pokud si chcete doma rozmnožit půvabnou tlustici, zvládnete to jen s pomocí jednoho jediného listu. Postup je snadný.

i Zdroj fotografie: Camelia.boban / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tlustice vejčitá neboli Crassula ovata je sukulentní rostlina, která je v současné době velmi populární kvůli svým masitým listům a schopnosti přinášet štěstí a prosperitu (tak to alespoň tvrdí filosofie feng-shui). Pokud máte tuto rostlinu doma a rádi byste ji rozmnožili, máme pro vás jednoduchý návod, jak na to.

Jak doma rozmnožit tlustici

Nejprve z rostliny oddělte jeden nebo více listů. K tomu použijte ostrý a sterilizovaný nůž nebo nůžky. Poté nechte listy na stinném suchém místě do druhého dne, aby trochu zaschly. Pokud chcete sukulent množit z opravdu velkého a masitého listu, pak raději počkejte tři dny, než budete pokračovat.

Poté každý list vysaďte do písčité půdy a to podle jeho velikosti několik milimetrů až centimetrů hluboko. Květináč musí být umístěn na světlém místě v domě, ale ne na přímém slunci. Důležité je také dbát na to, aby byla použitá zemina vhodná pro sukulenty, tedy smíchaná s pískem nebo perlitem a jílem na dně (to kvůli dobrému odvodnění).

Na zálivku hodně opatrně

Kořenící lístky klasicky nezalévejte, ale postřikuje – a to často. Nejlépe každý den nebo alespoň každý druhý den. Ale s mírou – půda pod listy se musí pouze lehce navlhčit. Když si všimnete, že se u lístků objevují první kořeny, vložte je do země tak, aby byl list umístěn svisle . Tento proces však může trvat opravdu dlouho, takže buďte trpěliví a nenechte listy zbytečně uhnít nebo uschnout.

Tlustice pěstování iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy přistoupit k přesazování

Za několik týdnů by měly na bázi listu vyrůst nové pupeny a kořeny. Jakmile kořeny dosáhnou délky přibližně 2 až 3 cm, můžete novou rostlinu přesadit do většího květináče. Je rovněž možné přeskočit kroky 2 a 4, nechat list zaschnout a rovnou ho zapíchnout do půdy v květináči (nebo ustřižený list nechat přes den ve vodě a poté ho zasadit).

Pokud chcete mít rychlejší výsledky, můžete také rovnou množit celou větvičku tlustice. Odřízněte ji u základny a vložte ji do půdy určené pro sukulenty. Poté postupujte podobně jako u rozmnožování z jednoho listu.

Tlustice pěstování iZdroj fotografie: Unsplash

Co byste ještě měli vědět

Tlustice vejčitá ovšem není jedinou sukulentní rostlinkou, kterou takto můžete namnožit. Velmi dobře se k tomu hodí také:

 • tlustice stromkovitá (Crassula arborescens Wild.)
 • tlustice plavuňovitá (Crassula lycopodioides Lam.)
 • tlustice skalní (Crassula rupestris Thunb.)
 • tlustice srdčitá (Crassula cordata Thunb.)
 • tlustice vousatá (Crassula barbata Thunb.)
 • starček (Senecio)
 • pepřinec (Peperomia ferreyrae)
 • pepřinec okrouhlolistý (Peperomia obtusifolia)
 • haworcie (Haworthia)
 • kolopejka (Kalanchoe blossfeldiana)
 • dužnatka (Echeveria)
 • ripsalis (Rhipsalis)

Je důležité si uvědomit, že rozmnožování tlustice není vůbec rychlý proces a vyžaduje trpělivost a péči. Avšak pokud budete postupovat podle našeho návodu, můžete být jistí, že se vám podaří vypěstovat nové exempláře této populární rostliny opravdu brzy. Jakmile poporostou, jistě se stanou krásnou ozdobou vašeho domova, a přinesou vám do něj štěstí a prosperitu. A pokud je budete pravidelně hnojit například banánovým čajem, vydrží vám opravdu dlouho.

Které druhy pokojových sukulentů doma pěstujete?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články