Pokud milujete pokojové rostliny, ale nemáte na ně příliš místa, nenechte se odradit. Máme pro vás tipy na ty, které vás z bytu zaručeně nevytlačí. Dobře porostou a leckdy i pokvetou i na malém parapetu a v úsporném květináči, nevadí jim občasné opomenutí a jako bonus vás potěší i svým nevšedním vzhledem. Najdete mezi nimi druhy známé i neznámé, takže si určitě vyberete vhodný kousek do své domácnosti.
Břečťan popínavý do stínu
Pokud hledáte nenáročnou a přitom krásnou popínavku, pak pro vás bude ideální břečťan popínavý (Hedera helix). Vyžaduje především zastíněná nebo mírně světlá místa. Všeobecně platí, že čím zelenější listy vaše rostlina má, tím více zastíněné a chladnější stanoviště potřebuje. Nejlépe se cítí při teplotě 15-18 °C, při vyšších teplotách mívá tendenci k přesychání. Pro jeho vysazení pak skvěle poslouží obyčejná univerzální zemina na květiny.
V období růstu musí být substrát neustále vlhký a nikdy nesmí přeschnout. A aby nedošlo k teplotnímu šoku, který nesnáší, je vhodné na zálivku použít vodu pokojové teploty. Od dubna do srpna potřebuje také dostatek živin, takže ho přihnojujeme vícesložkovým hnojivem nejlépe 1x týdně. Ale ani v zimě bychom na něj neměli zapomínat ovšem hnojit ho stačí pouze každé 4 týdny. Jinou péči nepotřebuje.
Poděnka pruhovaná poroste kdekoli
Jen málokterá rostlina roste tak bujně poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina). Ovšem pokud na ni nemáte příliš místa, vůbec jí nebude vadit, když ji budete pravidelně sestříhávat. Lze ji sehnat i v mnoha atraktivních a odrůdách. Jmenovat lze například:
- virginskou (Tradescantia virginiana),
- bílou (Tradescantia albiflora),
- fialovou (Tradescantia pallida),
- nebo hadí kůži (Tradescantia fluminesis).
Poděnky jsou extrémně nenáročné na pěstování. Vyžadují především slunné a teplé stanoviště a nesnáší průvan. Při výsadbě rostlin do běžného substrátu je pak nutné pamatovat také na vrstvu drenáže na dně. To proto, aby se zabránilo hnilobě kořenů, na něž mohou být při hojné zálivce tyto rostliny náchylné. Při výsadbě poděnky se do substrátu vyplatí přidat například hydrogel, který pomáhá zadržovat více vlhkosti v půdě.
Zelenec chocholičnatý pro rodinou pohodu
Říká se, že kdo má doma zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum), ten si pěstuje i rodinné štěstí. A jako bonus tato rostlina i skvěle čistí vzduch. Dokáže totiž skvěle zachycovat prach a toxické látky ze vzduchu a podle průzkumů dokáže jedna středně velká rostlina vyčistit vzduch v místnosti o velikosti až 200 m²! Proto by se měl rozhodně pěstovat v domácnostech alergiků a lidí s plicními chorobami.
Tato rostlina velmi dobře roste v polostínu, ale v hlubokém stínu listy vícebarevných odrůd zezelenají. Při příliš silném osvětlení naopak listy zelence postupně vyblednou. Nesmí být vystaveny ani přímému slunečnímu záření, protože jeho listy se snadno spálí. Vyhovují mu teploty od 6 do 30 °C, ovšem v zimě nemůže stát u radiátoru, protože horký suchý vzduch ho vysušuje a způsobuje tak velmi rychlé usychání listů.
Chřest alias asparágus v bytě
Dalším skvělým tipem je chřest zpeřený (Asparagus setaceus , syn. Asparagus plumosum) alias starý známý asparágus. Preferuje především pozice se spoustou rozptýleného slunečního světla, ovšem velmi dobře snáší i zastíněná místa. Pamatujte si však, že vydatnější a lepší osvětlení zaručí intenzivní vybarvení a samozřejmě také rychlejší růst asparágusu. Ale nepřežeňte to – přímé sluneční záření způsobuje žloutnutí.
Asparágus se nejlépe cítí v chladných a dobře větraných místnostech. Vyhovují mu teploty v rozmezí 12 až 18 °C v létě, maximální teplota pro růst je pak 21 °C, při vyšších se růst zastavuje. Příliš vysoká teplota vede ke žloutnutí a opadávání větví. Pro pěstování chřestu se skvěle hodí univerzální substrát pro pokojové rostliny, nejlépe ještě obohacený jedním dílem jílovité zeminy a písku. V zimě dejte pozor na průvan, který mu také nesvědčí.
Africká fialka si vystačí s málem
Velmi vděčná umí být také africká fialka (Saintpaulia). Ani ty největší rostliny nepotřebují větší květináč než ten s průměrem 12 cm. A pokud se přece jen rozrostou, stačí je rozsadit a dceřiné rostliny zasadit do samostatných květináčků. Pěstitelské požadavky afrických fialek nejsou příliš vysoké. Potřebují slunné místo (ale nikoli přímé slunce) a létě i v zimě jim vyhovuje teplota 15 až 21 °C.
Africké fialky zalévejte dvakrát týdně a to buď podmokem (zálivkou do misky) nebo vložením květináče do nádoby naplněné vodou o pokojové teplotě. Mělo by jim stačit 15–30 minut. Poté nechte přebytečnou vodu odkapat a dbejte na to, aby se listy za žádných okolností nedostaly do kontaktu s vodní hladinou. Pravidelně, tedy asi každé každé 3 až 4 týdny, byste také měli tuto kvetoucí krásku přihnojovat vícesložkovým hnojivem.
Nenáročné jsou i kapradiny
Hledáte perfektní rostliny do stínu? Pak vsaďte na podrost z lesů a pralesů alias kapradiny. Velmi oblíbená je například srpovice (Cyrtomium falcatum) nebo netík (Adiantum tenerum, A. radianum) a parožnatka (Platycerium). Potřebují hlavně hojnou zálivku a občasné rosení. Víc nebude třeba. V bytě velmi dobře roste také žebrovice hrbatá (Blechnum gibbum), pelea (Pellaea rotundifolia) nebo sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus).
Velmi dobrým tipem je i ledviník (Nephrolepsis). A pokud máte spadeno spíše na kvetoucí rostliny, pak vám víceméně v podobných podmínkách skvěle porostou a pokvetou i begonie (Begonia). V zásadě jsou k dostání begonie převislé (Begonia tuberhybrida pendula) nebo begonie hlíznaté (Begonia x tuberhybrida). O obou druhů si můžete vybírat z mnoha barev i velikosti a tvaru květů. Oproti kapradinám však potřebují přihnojování.
A jaké nenáročné květiny nejraději pěstujete vy?