Co dělat, když potřebujete resuscitovat poškozené či shnilé kořeny orchideje? Nastříhaný polystyren dokáže divy

Jestliže jste se v obchodě smilovali nad orchidejí s poškozenými kořeny, ale nevíte, jak ji zachránit, vyzkoušejte tento jednoduchý trik.

Zdroj fotografie: Unsplash

V mnoha obchodech čas od času prodávají zlevněné orchideje, které jsou v zuboženém stavu. Jejich kořeny jsou uschlé, shnilé, nebo dokonce úplně chybí. Tyto květiny jsou pak přehlížené a často nenacházejí svého kupce. I ony si však zaslouží druhou šanci. S trochou péče je můžete snadno uzdravit a dovést je až ke květu.

Důležitá je důkladná sprcha

Po tom, co si strádající orchidej přinesete domů, ji opatrně vyjměte z květináče a její kořenový systém důkladně očistěte od substrátu. Efektivním způsobem je omytí ve sprše. Poté nechte kořeny mírně proschnout a odstraňte všechny, které jsou hnědé, uschlé, nahnilé nebo s náznakem plísně. Ponechte pouze ty zelené a mírně nažloutlé.

Zdroj fotografie: Pxfuel

Nastříhaný polystyren dokáže divy

Poté si nachystejte vázu ze skla nebo jiného průhledného materiálu (kořeny orchidejí potřebují sluneční paprsky) a nějakou pěnovou hmotu. Použít můžete např. polystyrenové krabice. Ty nastříhejte na čtverečky velké přibližně 2×2 cm a přibližně do poloviny jimi naplňte vámi zvolenou nádobu. Poté vložte očištěnou orchidej a přidejte druhou část polystyrenových kousků.

Zdroj fotografie: Pxfuel

Až po okraj vázy nalijte vlažnou vodu. Jelikož má polystyren menší hustotu než voda, budou chtít všechny jeho kousky vyplavat na povrch. Chvíli je proto podržte, dokud nebudou plně nasáklé kapalinou. Tu přebytečnou poté opatrně vylijte. Nechte jen přibližně 2cm vrstvu vody, kterou pravidelně doplňujte (kvůli neustálému odpařování).

Dbejte na kvalitní substrát

Polystyren orchideji na určitou dobu poskytne náhražku půdy, ve které může rozvinout svůj kořenový systém. Dodá jí totiž dostatečné vlhko a za pomoci průhledné vázy propustí i potřebný přísun slunečních paprsků. Po 1,5 až 2 měsících bude rostlina připravená na přesun do speciálního substrátu. Ten si můžete buď koupit, nebo sami namíchat.

Zdroj fotografie: Unsplash

Hlavní je, aby byla zemina dostatečně propustná, vzdušná a s malým obsahem živin. Mezi přírodní materiály, ze kterých můžete substrát namíchat, např. patří:

  • rašeliník nasekaný na 3cm kousky,
  • bukové listy nastříhané na proužky,
  • kořeny kapradin nasekané na 3cm kousky,
  • kůra jedle, dubu nebo borovice.

Kořeny potřebují také vitamíny

Kořenům orchidejí také prospívá občasný přísun vitamínů skupiny B. Ty zaručí rostlinám sílu, zdraví a vyšší imunitu vůči chorobám a škůdcům. Dodat jim je můžete zálivkou z piva a odstáté kohoutkové vody v poměru 1 : 30. Tento roztok můžete aplikovat maximálně jednou za měsíc, a to od prosince do března.

Máte i jiné tipy pro záchranu kořenového systému orchidejí?

Jednou za čas orchideje nezapomeňte pohnojit. Pro dodání všech potřebných živin je ideální hnojivo z banánové slupky!