Ocet jako zapomenutý pomocník pro pokojové rostliny. Při správném dávkování dokáže zázraky i u choulostivých druhů

                   

Ocet bývá při péči o pokojové rostliny často opomíjen. Považujeme ho za příliš agresivní, takže by nás ani nenapadlo přimíchat ho do zálivky nebo ho kupříkladu použít v boji proti nežádoucím parazitům. To je ovšem chyba. Opět má totiž doopravdy skvělé účinky v mnoha směrem. Pomáhá nejenom kyselomilným rostlinám.

Octovou zálivkou rostliny ocení

Když si pořídíme azalku nebo třeba vřes, tušíme, že potřebují kyselou půdu. Pokud ovšem nemáme rašelinu zrovna po ruce, lze tento problém krátkodobě vyřešit právě octovou zálivkou. Stačí do dvou litrů vody nalít 40 ml octa a dobře rozmíchat. Výsledný roztok změní pH půdy, ale zároveň je dostatečně slabý na to, aby rostlině nijak neublížil.

iZdroj fotografie: Pxfuel

A které rostliny můžete touto zálivkou ošetřit? Kromě těch výše zmíněných jde třeba o:

  • begonie,
  • okrasné jehličnany
  • a překvapivě i africké fialky.

Ocet proti škůdcům na pokojovkách

Dalším možným použitím je výroba domácího insekticidu, který vás zbaví všech škůdců, kteří by mohli vašim pokojovým rostlinám ublížit. Výroba je opravdu snadná. Budete potřebovat:

  • 250 ml octa
  • 750 ml vody
  • 1 lžíci mýdla

Všechny ingredience smíchejte a použijte jako postřik proti škůdcům. Opakujte 2-3krát do týdne, dokud se problému zcela nezbavíte. Nebojte se, koncentrace octa je velmi nízká a tudíž doopravdy neškodná. Nemusíte ji tedy z listů oplachovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zbavte listy pokojových rostlin prachu

A stejný roztok můžete použít i pro očištění rostlin od prachu. Jen do něj nepřidávejte mýdlo, to by totiž bylo spíše na škodu. Jednoduše do vzniklého roztoku namočte vhodný hadřík a všechny listy s ním otřete. Díky přídavku octa se na nich nová várka prachu hned tak neusadí. Což ocení nejenom samotné rostliny (prach jim totiž ucpává průduchy na listech), ale i vy, a to prostřednictvím nižší frekvence úklidu.

Jak na rychlé klíčení semen

Neměli bychom také zapomínat na to, že ocet je vlastně slabá kyselina. Tuto jeho vlastnost můžete využít při klíčení semen. Při správné koncentraci totiž naruší tuhý obal semene a urychlí tak klíčení. A jak roztok pro rychlejší klíčení připravit? Smíchejte jednu deci vody a s přibližně pěti kapkami octa. Počítejte důkladně – přesycený roztok semenům spíše ublíží než prospěje. Semena následně do octa namočte přes noc a ráno vysejte jako obvykle.

Používáte ocet jenom do vaření nebo nedáte dopustit na nejrůznější triky v domácnosti s jeho přispěním?

Ocet vám může pomoci i při čištění odpadu. Zjistěte, jak na to svépomocí
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články