Pokojové rostliny pro lenochy – stačí jim zálivka jen jednou za měsíc, a přesto vypadají nádherně. Leckdy i vykvetou

                   

Moderní doba je velmi náročná na náš čas. Práce, koníčky a starost o domácnost a děti nám leckdy zaberou prakticky každou volnou minutu v rámci dne. A není tedy divu, že tím trpí některé jiné součásti naší domácnosti. A často jimi bývají právě pokojové rostliny. Jestliže také bojujete s časem, pořiďte si ty, kterým postačí zálivka jen jednou do měsíce.

Podmínky občasné zálivky nesplňují všechny

Rozhodně nemusí jít jen o kaktusy. Naopak, existuje celá řada sukulentů nebo rostlin se zásobními hlízami na kořenech, které si poradí i s opravdu náročnými podmínkami. Ovšem frekvence zálivky závisí také na tom, kde tyto rostliny pěstujete. Budou-li stát přímo u ústředního topení, budete se k nim chtě nechtě muset vydat s konvičkou častěji. Naopak umístnění na studené chodbě je zárukou opravdu minimální péče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kořenokvětka – nesmrtelná květina babiček

Často ji můžeme vídat na školních chodbách nebo v halách, v nichž se obsluha s péčí o květiny zrovna „nepřetrhne“. Její lesklé, tmavě zelené listy dokážou upoutat na první pohled. A pokud budete mít opravdové štěstí, potěší vás kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior) nevšedními květy – ty vyrůstají od kořenů, jak už napovídá její název. A nepotřebuje ani příliš světla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Voskovkám vydatná zálivka spíše škodí

Dalším adeptem na opravdu nenáročnou pokojovou rostlinu je voskovka (Hoya). Má to však jeden důležitý předpoklad – musíte jí dopřát dostatek rozptýleného slunečního světla. Kombinace nedostatku vláhy a stinného umístnění by totiž zlikvidovala i tuto jinak odolnou rostlinu. Jako bonus vás dokáže potěšit i půvabnými květy.

iZdroj fotografie: Unsplash

I begonie kvetou s minimální zálivkou

Nádherně kvetoucí begonie (Begonia) patří v našich domácnostech k velmi oblíbeným chladnomilným pokojovým rostlinám. Můžete vsadit na begonie převislé (Begonia tuberhybrida pendula) nebo na asi nejznámější begonii hlíznatou (Begonia x tuberhybrida). Překvapí vás svým rychlým růstem i častým kvetením.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Starček vypadá efektně v závěsných nádobách

Další velmi půvabnou pokojovou rostlinou nenáročnou na zálivku je starček (Senecio). I jemu nadbytek vláhy spíše škodí. Jeho citlivé kořeny jsou totiž velmi náchylné k uhnívání. Potřebuje vzdušnou zeminu s příměsí písku a také dostatek rozptýleného světla. Jeho nevšedně tvarované stonky s tučnými listy nejlépe vyniknou v závěsných nádobách.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pokud byste chtěli pěstovat podobně nenáročnou rostlinu, ovšem s léčivými účinky, měla by se vaší volbou stát aloe pravá (Aloe vera) nebo o něco lépe sehnatelná aloe stromovitá (Aloe arborescens). I ta se pyšní vysokým obsahem účinných látek, jejím pořízením tedy rozhodně neuděláte chybu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zelenec mnoho vody také nepotřebuje

Skvělým adeptem na pokojovou rostlinu pro lenochy je i zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum). Daří se mu navíc i v polostínu. Rychle roste a často kvete, i když jsou jeho bílé kvítky spíše drobné a nenápadné. Tajemství jeho odolnosti poznáte ve chvíli, kdy se ho pokusíte přesadit – na kořenech mu totiž vyrůstají velké zásobní hlízy.

Zelenec navíc umí z ovzduší odstranit řadu nebezpečných látek. Jde například o

  • benzen,
  • formaldehyd,
  • toluen,
  • trichlorethylen,
  • xylen
  • a amoniak.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Tchýnin jazyk si potrpí na sucho

Pěstujete doma tchýnin jazyk alias sansevieru? V obchodech bývají nejčastěji k sehnání dva druhy – Sansevieria cylindrica a Sansevieria trifasciata. Oba jsou naštěstí na zálivku stejně nenáročné, takže při výběru určitě neuděláte chybu. Jen pozor na panašované kultivary – musíte je umístit na světlé místo, aby jejich barvy dostatečně vynikly.

iZdroj fotografie: Pixabay

Odolný je také půvabný zamioculcas

Naším posledním tipem na opravdu odolnou pokojovou rostlinu je zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia). Vypadá jako něco, co na zemi rostlo už v dobách dinosaurů, takže jako solitéra se uplatní opravdu skvěle. I u něj platí, že má raději přísušky než přelévání, myslete na to tedy, až se k němu zase vydáte s konvičkou.

A jaké pokojové rostliny pro lenochy jste si oblíbili vy?

Příliš péče nepotřebuje ani pokojová minizahrádka. Naučte se, jak ji správně založit
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články