Orchidej bude zdravá a silná, stačí použít aloe vera

Pokud vaše orchideje nekvetou nebo se jim jinak nedaří, musíte je povzbudit těmi správnými prostředky. Pomůže jim aloe.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou proslulé svou křehkou krásou a exotickým půvabem, ale jejich úspěšné pěstování může být někdy náročné. Zajímavé je, že k tomu, aby vaše orchideje nejen přežily, ale skutečně prospívaly, může přispět i tak běžná věc v domácnosti, jako je čaj, jak píše web iReceptář. A není přitom třeba žádný luxusní produkt z čajovny, postačí čajový odpad kombinovaný s šikovným pomocníkem z okenního parapetu.

Bohatý profil živin v čaji

Čajové lístky obsahují celou řadu živin, které mohou být prospěšné jak lidem, tak i rostlinám. Patří mezi ně přírodní antioxidanty, vitaminy a minerální látky, jako je hořčík, vápník a železo. Třísloviny obsažené v čaji jsou podle informací z webu NašeZahrada zvláště prospěšné právě pro orchideje, protože působí jako přírodní hnojivo, které pomáhá zlepšit kvalitu půdy a zdraví rostlin.

Jak používat čaj jako hnojivo

Uvařte konvici černého, zeleného nebo oolong čaje a nechte jej zcela vychladnout. Druh čaje může ovlivnit profil živin, přičemž černý čaj je obecně bohatší na třísloviny. Po vychladnutí čaj obohaťte o půl lžičky gelu za aloe vera (ten dobře promíchejte) a použít k zalévání orchidejí. Třísloviny a další živiny obsažené v čaji, stejně jako vitamíny a fytohormony v aloe vera, pomohou zlepšit zdraví a vitalitu rostliny

Aloe vera v květináči

Aloe se bude dařit bez problému, chce to jen fosfor a draslík

Já hnojím orchideje odpadem. Nechám přes noc vylouhovat tři sáčky použitého černého čaje v litru vody a ráno zaliju. Kvetou mi báječně,“ radí zahradník Zbyšek K. z Protivína, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poradil i s pěstováním sazenic.

Tipy pro ředění

Aby se předešlo možnému poškození v důsledku silné koncentrace, doporučuje se čaj ředit vodou. Dobrým pravidlem je smíchat jeden díl uvařeného čaje se čtyřmi díly vody. Toto ředění pomáhá předcházet riziku popálení kořenů nebo jiným negativním účinkům příliš koncentrovaných roztoků.

Aby se vaší orchideji vždy dařilo co nejlépe, musíte jí dopřát především to správné hnojivo. Množství cenných látek najdete i v přírodě. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vaší orchideji vždy dařilo co nejlépe, musíte jí dopřát především to správné hnojivo. Množství cenných látek najdete i v přírodě.

Použití čajových sáčků pro přímou aplikaci

Ale použít lze i přímo čajové sáčky – jednoduše je položte na substrát a lehce zakryjte kůrou nebo mechem. Jak se rozkládají, pomalu uvolňují živiny přímo do substrátu a poskytují tak orchidejím trvalý zdroj výživy. Měnit je stačí jednou měsíčně. A pokud vaše orchidej viditelně strádá, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři aplikaci aloe vera. I mně se velmi osvědčila.

Jak vypadají vaše osvědčené tipy při pěstování orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články