Životabudič za hubičku: Když orchidej nekvete, pomohou jí listy Aloe vera

Léčivé aloe nemusí sloužit jen jako podpora lidského zdraví. Naopak – doslova zázraky dokáže i s pokojovými rostlinami.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje jsou díky své nádherné kráse mezi pěstiteli pokojovek velmi oblíbené, jak potvrzuje i web iReceptář. Tyto elegantní květiny jsou však někdy velmi rozmarné a odmítají kvést i za zdánlivě ideálních podmínek. Když ovšem tradiční metody selžou, můžete se ještě obrátit na překvapivý domácí prostředek – Aloe vera.

Výživa orchidejí a Aloe vera

Aloe vera je proslulá svými léčivými účinky. Ty ovšem dalece přesahují rámec lidského zdraví, pomoci totiž mohou i rostlinám. Gel uvnitř listů Aloe vera je totiž opravdu bohatou zásobárnou vitaminů, minerálů a aminokyselin, které jsou pro zdravý růst rostlin nezbytné. Klíčové živiny dodávané Aloe vera:

  • Vitamíny A, C a E: Antioxidační vlastnosti, které pomáhají posilovat imunitu a integritu buněk rostlin.
  • Vitamíny skupiny B: Včetně thiaminu (B1), riboflavinu (B2), niacinu (B3) a pyridoxinu (B6), které hrají klíčovou roli ve vývoji kořenů a energetickém metabolismu rostlin.
  • Minerální látky: Vápník, hořčík, zinek, chrom, selen a železo jsou klíčové pro různé fyziologické funkce rostlin, od vývoje kořenů až po produkci chlorofylu.
  • Aminokyseliny a enzymy: Pomáhají při syntéze bílkovin a zvyšují schopnost rostlin přijímat živiny z půdy.

Chcete-li pěstovat ty nejkrásnější růže, vložte ke stonku aloe vera

Domácí hnojivo z aloe pro orchideje

Odřízněte zdravý list aloe vera, jak radí web AbecedaZahrady. Rozkrájejte ho na malé kousky nebo rozdrťte, smíchejte jej s vodou a vytvořte kaši bohatou na živiny. Pak vše zřeďte vodou. Obecný poměr je 1 díl směsi aloe na 5 dílů vody – v redakci jsme ho vyzkoušeli a orchidejím to nijak neublížilo, takže ho určitě můžeme doporučit.

Aby se vaší orchideji vždy dařilo perfektně, nemusíte sahat po drahých chemických hnojivech. Místo toho pomůže trik s léčivkou. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vaší orchideji vždy dařilo perfektně, nemusíte sahat po drahých chemických hnojivech. Místo toho pomůže trik s léčivkou

Zředěnou směs aloe jemně nastříkejte na listy a stonky orchidejí. Listová metoda pomáhá rostlině přijímat živiny přímo. Pokud ovšem dáváte přednost zálivce, pak nalijte zředěnou směs aloe přímo do květináče Tato metoda je obzvláště užitečná při přesazování do nového substrátu květináčů nebo tehdy, je-li potřeba podpořit kvetení. Hnojení opakujte každý měsíc a uvidíte, že se brzy objeví květní stvol. A pomoci jim může i sušený česnek, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno. Ten má po ruce úplně každý.

Jak na přesazování orchideje krok za krokem

Jak hnojíte své orchideje vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články