Orchidej krásně roste i kvete, zálivku z peroxidu jednoduše miluje

Pokud vaše orchideje nekvetou tak, jak byste si představovali, pak sáhněte pro pomoc do domácí lékárničky – je to snadné.

Orchidej krásně roste i kvete, zálivku z peroxidu miluje i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje si svou éterickou krásou a křehkou přítomností podmanily srdce mnoha lidí. A není divu – když se o ně totiž zvládnete správně postarat, dokážou vás potěšit květy i několikrát do roka. Skvělým pomocníkem vám přitom může být peroxid vodíku.

Peroxidový zázrak pro orchideje

Peroxid působí jako stimulant. Po smíchání s vodou obohacuje zálivku kapalinu o vodík a později se rozkládá na vodu a kyslík, čímž poskytuje kořenům tolik potřebné okysličení. To podporuje zdravější růst a stimuluje bohatší kvetení. Příprava peroxidového je snadná roztoku, stačit vám bude jen 1 čajová lžička 3% peroxidu vodíku a 1 litr vody.

  • Peroxid smíchejte s vodou a tímto roztokem zalévejte orchideje.
  • Tato výživa je prospěšná zejména v době kvetení a růstu listů.
  • A hodí se i pro jiné pokojové rostliny.

Pro dosažení nejlepších výsledků je však nezbytné vyvážit toto hnojení i přísunem běžných živin – a to klidně z komerčního hnojiva,“ radí zahradnice Kateřina K. z Litoměřic.

Bezchybné přesazení orchideje krok za krokem. Začne růst s dvojnásobnou silou a záplavou květů

Voda z brambor a její účinky

Nečekaným zdrojem výživy pro orchideje však může podle webu NašeZahrada být i voda zbylá vaření brambor. Ta neosolená je totiž doslova pokladnicí prospěšných živin, jako je škrob a draslík, které jsou pro plné zdraví a kvetení orchidejí nezbytné. Tuto bramborovou vodu můžete používat jako hnojivo až třikrát měsíčně. Já to dělám také tak, přičemž dbejte na to, aby měla vždy pokojovou teplotu – vyhnete se tak šoku kořenů. A mezi další prověřená hnojiva Chalupářů-Zahrádkářů patří i mrkvová zálivka nebo obyčejná kávová sedlina.

Kvetení pokojových orchidej ani zdaleka není takovou samozřejmostí, jak by si většina milovníků květin přála. Domácí hnojiva to změní. iZdroj fotografie: Freepik
Kvetení pokojových orchidej ani zdaleka není takovou samozřejmostí, jak by si většina milovníků květin přála. Domácí hnojiva to změní

Pozvěte orchideje na jedno orosené

Ani zbytky piva nemusí přijít nazmar – i ono totiž může být fantastickým hnojivem pro orchideje! Existují dva způsoby, jak pro ně pivo použít: buď zřeďte tři decilitry piva s půl litrem odstáté vody a namočte do něj orchidej, nebo použijte zvětralé pivo k otírání listů jednou týdně. A jak poznat, že už jsou orchideje napojené dost? U těch z rodu Phalaenopsis poznáte optimální dobu namáčení podle toho, že se kořeny změní z šedobílých na zelené, jak informuje web Bevedo. U ostatních se musíte spolehnout na test vlhkosti substrátu.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články