Orchidej kvete a roste ostošest, stačí ji nakrmit obyčejným cukrem

Orchideje jsou krásné rostliny, které vyžadují specifickou péči. Není však náročná a odvděčí se květem dvakrát do roka. Stačí ji pocukrovat.

Orchidej kvete a roste ostošest, stačí ji občas pohnojit obyčejným cukrem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tyto exotické a často také drahé rostliny mohou vyžadovat trochu zvláštní péči a více odborných znalostí než většina rostlin. Nejčastěji kupovaný druh orchidej Phalaenopsis je však poměrně snadný na pěstování, a to i pro začínajícího zahradníka. Nebojte se tedy, že byste si s touto květinou neporadili, klidně ji přijměte jako dárek a nechte ji kvést každý rok znovu a znovu. Stačí si k tomu vzít jednoho neobyčejného pomocníka – cukr.

Orchidejí jsou tisíce

Na světě je více než 25 tisíc různých druhů orchidejí. Oblíbená je hlavně orchidej Phalaenopsis, která je navíc široce dostupná. Kvete dlouho a její údržba je relativně nenáročná. Barevná škála těchto rostlin je opravdu velká, a tak si můžete vybrat právě takovou, kterou máte rádi nebo vám pasuje do interiéru bytu. Myslete na to, že je vhodné kupovat rostlinu s minimem rozkvetlých květů. Čím více květů je již otevřených, tím kratší dobu květ potrvá. Lepší je tedy kupovat nerozkvetlé orchideje s mnoha poupaty, jak radí web iPrima.

4 kyseliny, které perfektně vyživí orchideje. Předávkování nehrozí a pokvetou tak bohatě, jako ještě nikdy

Světlo a vláha je důležitá

Orchidej je vhodné umístit na okno, kde je dostatek světla. Ideální jsou podle webu iReceptář až tři hodiny přímých slunečních paprsků. Tyto květiny mají rády stabilní teplotu okolo 20 až 22 °C. Odchylka v jakémkoliv směru vede obvykle k spontánní úhynu poupat. Orchideje také potřebují vlhkou půdu. Pozor však na to, aby nebyla moc přelitá. Opravdu jde jen o vlhkost. Vhodné je tedy rostliny rosit, případně osprchovat a nechat vykapat. Určitě nesmí stát ve vodě. To by pro ně nebylo dobré a pravděpodobně by zašly.

A určitě také nepoužívejte vodu z kohoutku, na tento častý nešvar už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozorňovali Mezi zavlažováním je v pořádku nechat médium trochu vyschnout, ale nikdy nesmí vyschnout úplně. Dokud orchideje kvetou, není potřeba je nijak přihnojovat. Při správné péči vydrží květy dva měsíce, někdy dokonce o něco déle. Pak vyblednou a opadají. Po odkvětu můžete květinu přesadit do speciální směsi pro orchideje, vhodné je volit průhledný květináč, jak mi radila zahradnice v květinářství. Lépe pak zkontrolujete stav kořenů.

Jak vyčistit štětku na toaletu přírodními prostředky iZdroj fotografie: Depositphotos
Orchideje jsou opravdu nádherné květiny. Spousta lidí je však po odkvětu vyhodí. To je velká škoda, rozkvetou vám totiž znovu díky cukru

Sladká vzpruha pomůže

Nyní je čas přihnojit tekutým hnojivem na orchideje. Pro lepší kvetení si vyrobte to domácí z jedné lžičky cukru a jednoho litru vody. Opakovat ho můžete jednou měsíčně. Takto vyživovaná orchidej by vám mohla vykvést klidně i dvakrát do roka. A vyzkoušet můžete i hnojení citronovou šťávou nebo kvalitní skořicí – o obojím psali Chalupáři-Zahrádkářů nedávno.

7 tipů, které by měl znát každý milovník orchidejí

Jakou barvu orchidejí máte nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články