Proč nezalévat orchideje vodou z kohoutku: Kvůli chlóru mohou přijít o všechny květy

Orchideje jsou citlivé na jakoukoli kontaminaci vody, a právě chlór může způsobit poškození kořenů a listů, což může vést k problémům s růstem a kvetením.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou nejen krásné – jde doslova o aristokraty rostlinného světa, kteří vyžadují zvláštní péči, aby se jim dařilo a kvetly. Klíčovým aspektem péče o orchideje je zalévání, a to zejména druh používané vody, jak uvádí web TakToJeNášSvět.

Nebezpečí vody z vodovodu pro orchideje

Chlór, který se běžně používá k dezinfekci vody, může být škodlivý pro jemné kořeny orchidejí a to takovým způsobem, že časem může dokonce způsobit jejich usychání. Dalším rizikem jsou minerální soli (zejména vápník a hořčík), které se mohou hromadit v substrátu a rostlinám tak nepříjemně škodit.

Vysoký obsah minerálních solí v tvrdé vodě také ztěžuje správné vstřebávání vláhy kořenovým systémem orchidejí, což posléze u orchidejí vede k dehydrataci a nedostatku živin.

Jak se zbavit much díky triku se sklenicí vody iZdroj fotografie: Depositphotos
Chlór a jiné látky používané k dezinfekci vody mohou být pro orchideje škodlivé. Obyčejná voda z vodovodu se tedy na zálivku nehodí

Doporučené postupy pro zalévání orchidejí

Správné zalévání je podle webu iReceptář pro zdraví orchidejí nejdůležitější. Pro začátek vždy používejte odstátou nebo filtrovanou vodu. Pro odstranění chlóru a dalších škodlivých látek stačí, když ji necháte stát v otevřené nádobě po dobu jednoho dne, ale vsadit můžete i filtrovanou vodu. To dělá moje babička a i když má orchidejí hodně, rozhodně si nestěžuje, že by jí tahle investice zruinovala. Naopak – odměnou jsou jí krásné květy. Myslete i na další aspekty zálivky:

  • Orchideje dávají přednost cyklu sucho-mokro před stálou vlhkostí. Zalévejte, až když substrát zcela vyschne.
  • Při zalévání postupujte důkladně, dokud voda neodteče ze dna květináče. Přebytečnou vodu v podmisce odstraňte, abyste zabránili hnilobě kořenů.
  • Orchideje zalévejte ráno nebo večer, když jsou teploty nižší. Tím se sníží riziko houbových chorob,“ připomíná ještě naše čtenářka Zdena B. z Malenovic.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Určení suchého substrátu

Určení té správné doby zalévání je také velmi důležité. Zde je několik metod, jak zjistit, zda je už substrát suchý:

  • Hmotnost květináče: Vlhký substrát je těžký. Jakmile vyschne, květináč je znatelně lehčí.
  • Barva kořenů (v průhledných květináčích): Vlhké kořeny jsou obvykle zelené a robustní, zatímco suché kořeny bývají stříbřitě šedé a tenčí. Tato metoda však není úplně spolehlivá, protože kořeny na okraji květináče mohou vysychat rychleji než kořeny uprostřed.
Chlór, který se běžně používá k dezinfekci vody, může být škodlivý pro jemné kořeny orchidejí iZdroj fotografie: Freepik
Chlór, který se běžně používá k dezinfekci vody, může být škodlivý pro jemné kořeny orchidejí

Jak orchideje zalévat

Květináč ponořte asi na deset minut do dvou třetin do vody. Poté nechte přebytečnou vodu odtéct. Dávejte pozor, abyste nenamočili listy nebo korunu rostliny. Ale vsadit můžete i na běžnou zálivku – ovšem s některými pravidly. Použijte 75 ml odstáté vody pro každou rostlinu a vyhněte se přitom listům a středu rostliny. Po hodině rostliny zkontrolujte a vylijte přebytečnou vodu z podmisky. A vyzkoušet můžete i hnojení citronovou šťávou nebo kvalitní skořicí – o obojím psali Chalupáři-Zahrádkářů podrobně nedávno.

Jak na správnou zálivku orchidejí se všemi podrobnostmi

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články