Orchidej kvete celý rok, vše zařídí výluh z bramborových slupek

Bramborové slupky nabízí množství draslíku, fosforu, vápníku a vitaminů skupiny B, které jsou nezbytné pro zdravý růst orchidejí.

Orchidej pokvete celý rok, vše zařídí výluh z bramborových slupek i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Orchideje Phalaenopsis, běžně známé jako můrovce, jsou podle webu TyNávody oblíbenou volbou mezi milovníky pokojových rostlin, a to především díky svým nádherným květům a relativně snadné péči. Tyto epifytické rostliny pocházejí z tropického podnebí Asie a Austrálie. Daří se jim v teplých a vlhkých podmínkách a za optimálních podmínek mohou kvést i několik měsíců. Jejich květy se liší barvou i velikostí a často mají i nejrůznější efektní vzory, jak uvádí web iReceptář.

Jak připravit nálev z bramborových slupek

Při přípravě nálevu začněte tím, že si schováte slupky ze dvou středně velkých brambor. Ujistěte se, že jsou čisté a zbavené všech nečistot. Vložte je do hrnce, přidejte asi litr vody a vařte 15 minut. Po varu nechte směs vychladnout a sceďte ji. Získáte tak tekutinu, která obsahuje opravdu velké množství živin, které mohou pomoci vyživovat a zlepšovat zdraví vašich orchidejí opravdu přirozeným způsobem a bez rizika přehnojení. Výživné účinky nálevu z bramborových slupek jsou stejně pestré jako jeho složení:

  • Draslík – má zásadní význam pro celkové zdraví rostlin, pomáhá při vývoji kořenů, posiluje stonky a zvyšuje tvorbu květů.
  • Železo – nezbytné pro syntézu chlorofylu, zeleného barviva, které je zodpovědné za fotosyntézu a produkci energie.
  • Fosfor – podporuje vývoj silného kořenového systému a je nezbytný pro tvorbu květů a dlouhověkost.
  • Vápník – je důležitý pro stabilitu buněčných stěn, pomáhá předcházet chorobám a podporuje zdravý růst.
  • Vitamíny skupiny B – jsou nezbytné pro efektivní využití živin, tyto vitamíny zajišťují, že rostlina může účinněji využívat ostatní živiny.

Banánové slupky poslouží jako univerzální hnojivo s dlouhodobým účinkem. Orchideje i muškáty porostou o sto šest

Použití nálevu z bramborových slupek

Pro hnojení orchidejí všeho druhu se doporučuje používat nálev z bramborových slupek jednou za měsíc a nahradit jím pravidelnou zálivku. Nádobu s orchidejí ponořte do nálevu maximálně na 20 minut. Případný zbytek roztoku lze použít pro jiné pokojové rostliny. Pro přímější příjem živin lze navíc listy orchideje jemně otřít vatovým tamponem v nálevu namočeným. To může urychlit proces vstřebávání a napomoci rychlejší regeneraci. „Dejte pozor, aby vám voda nezatekla do srdíčka, může začít hnít,“ radí čtenářka Radka T. z Chropyně.

Bramborové slupky, které se obvykle vyhazují jako kuchyňský odpad, obsahují překvapivé množství živin. iZdroj fotografie: Freepik
Bramborové slupky, které se obvykle vyhazují jako kuchyňský odpad, obsahují překvapivé množství živin.

Po měsíci používání nálevu z bramborových slupek lze obvykle pozorovat znatelné zlepšení zdravotního stavu a růstu orchidejí. Kořeny obvykle zesílí a rostlina může vytvořit nové květní stvoly. Pokud orchidej již kvete, nálev může prodloužit dobu kvetení a umožnit delší potěšení z jejích nádherných květů klidně i o týden. A místo brambor lze použít i česnek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Jak se o své orchideje staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články