Orchidej pokvete cobydup, stačí ji začít hnojit vaječnými skořápkami

Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník, takže vašim orchidejím rychle dodají vše, co ke svému bujnému kvetení potřebují.

Orchidej pokvete cobydup, stačí začít hnojit vaječnými skořápkami i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V zahradnictví je orchidej symbolem exotické krásy – ovšem péče o ni vyžaduje trpělivost, péči a trochu vynalézavosti. Mezi nesčetnými metodami, které zahradníci používají k podpoře kvetení orchidejí, se v poslední době prosazuje zejména jedna – hnojení vaječnými skořápkami. Jaké mají výhody oproti tradičním hnojivům?

Tajný život vaječných skořápek

Na první pohled by se mohlo zdát, že vaječná skořápka je pro výživu rostlin nepravděpodobným kandidátem. Ovšem málokdo ví, že se v ní skrývá doslova pokladnice uhličitanu vápenatého, klíčového prvku pro zdraví rostlin. „Vápník hraje klíčovou roli při vývoji pevných buněčných stěn, což zajišťuje silný růst a vitalitu,“ dodává k tématu naše čtenářka Jitka B. z Chebu.

Bezchybné přesazení orchideje krok za krokem. Začne růst s dvojnásobnou silou a záplavou květů

Čaj z vaječných skořápek

Tento jednoduchý odvar, vařený asi 15 minut a poté ochlazený, se stane silným elixírem pro vaše orchideje. Stačí, když ho použijete jednou za dva týdny (aplikujte ho místo pravidelné zálivky, nikoliv zároveň s ní) rostliny oživí a také je rychle přimějete kvést. Ovšem skořápky můžete i usušit a rozemlít na prášek (tak to dělám já). Poté vám ke hnojení každé rostlinky bude stačit pouhá jedna čajová lžička, rozmíchaná ve sklenici teplé vody.

Korejská metoda hnojení orchidejí

Web Domek i Ogrodek pak doporučuje šikovnou metodu převzatou z orientu. Prášek z vaječných skořápek se zde spojuje s octem a vodou a vytváří směs, která se po scezení a zředění stává tonikem pro kořeny i listy orchidejí. Budete potřebovat prášek ze 2 vaječných skořápek, jednu lžíci octa a 250 ml vody. Vše smíchejte a použijte jako postřik a zálivku zároveň jednou do měsíce.

Vaječné skořápky jako hnojivo pro rajčata iZdroj fotografie: Pixabay
Způsob, jakým se orchideje hnojí, je důležitý pro jejich zdravý růst a kvetení. A ne vždy je třeba sázet na komerční hnojiva. Pomohou i skořápky

Hodit se může i melasa

Toto přírodní sladidlo bohaté na draslík nabízí podle webu iReceptář další jednoduchý, ale účinný prostředek ke stimulaci orchidejí (a to zejména poté, co odkvetly a uložily se ke spánku). Stačit vám bude jedna lžička rozmíchaná v litru vody. Tuto zálivku aplikujte dvakrát do měsíce – a to klidně ke všem pokojovým rostlinám, které chcete stimulovat ke květu.

Na podobném principu funguje i zálivka citronovou vodou, kterou Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují. A vyzkoušet můžete i odvar z červené řepy.

Stimulace kořenů mladých orchidejí vodou – podrobný návod

Jaké jsou vaše tipy pro úspěšné kvetení orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články