Orchidej pokvete po celý rok, stačí jí dopřát zálivku z mléka

Aby vaše orchidej krásně prospívala i během náročných zimních měsíců, musíte ji správně pohnojit – pomůže vám mléko ve správné koncentraci.

Orchidej pokvete po celý rok, stačí jí dopřát obyčejné mléko i Zdroj fotografie: Bestalex / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje mohou kvést nepřetržitě po celý rok díky nečekanému elixíru – mléku, jak informuje web iReceptář. Blahodárné složky obsažené v mléce slouží jako bohatý zdroj živin a poskytují těmto půvabným krasavicím nezbytnou sílu a imunitu.

Jak hnojit orchideje mlékem

Stačí vzít jednu polévkovou lžíci mléka a smíchat ji s půl litrem odstáté vody. Obě složky důkladně promíchejte, abyste zajistili homogenní roztok – nic víc není třeba. Zapomeňte však na to, že byste toto hnojivo použili jako zálivku. Místo toho vložte květináč s orchidejemi do větší nádoby a vydatně ho zalijte vodou s mlékem. Nechte orchidej v roztoku přibližně 15 minut a poté přebytečnou tekutinu slijte.

Tento postup opakujte každých 14 dní nebo alespoň jednou za měsíc, abyste udrželi vitalitu a četnost kvetení orchideje. Kromě toho je vhodné každých 7 až 14 dní otřít listy rostliny vatovým tamponem namočeným ve zředěném mléčném roztoku. K tomuto účelu zřeďte jednu polévkovou lžíci domácího mléka ve dvou polévkových lžících teplé vody.

Proti infekci pomůže černý čaj

Někdy je orchidej dobré také přesadit do čerstvé kůry, v takovém případě však doporučujeme učinit preventivní opatření, aby se zabránilo infekcím v nově vzniklých ranách. V této situaci přichází podle doporučení webu NašeZahrada na pomoc černý čaj, který obsahuje třísloviny a další prvky podporující růst orchidejí.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Chcete-li ho účinně využít, můžete se inspirovat zkušenostmi naší čtenářky Ivety B. z Osoblahy, která ho také používá. „Vytvořte zředěný nálev namočením čajového sáčku do šálku horké vody. Nechte jej 5 až 10 minut odstát, vyjměte sáček a počkejte, až voda vychladne. Do tohoto roztoku namočte kořeny orchideje přes noc a přes den je nechte odkapat. Tento postup opakujte třikrát, než orchidej nakonec přesadíte do čerstvé kůry. Uvidíte, že vás žádné nepříjemnosti nepřekvapí a vaše orchidej bude po přesazení do nové zeminy ještě zdravější.“

Pokud chcete svou oblíbenou pokojovou rostlinu zásobit všemi potřebnými živinami, nemusíte hned sahat po prostředcích z obchodu. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete svou oblíbenou pokojovou rostlinu zásobit všemi potřebnými živinami, nemusíte hned sahat po prostředcích z obchodu

Tvrdohlavým orchidejím pomůže citron

A pokud vaše orchideje nebudou chtít kvést ani díky mléku, vyzkoušejte můj osvědčený trik – citron. Půl citronu vymačkejte do litru odstáté vody a použijte jednou měsíčně jako zálivku. Orchideje milují kyselé pH a citron jim navíc dodá všechny potřebné živiny – díky tomu vykvetou i ty, které se k tomu po dlouhou dobu neměly. Mezi další prověřená hnojiva Chalupářů-Zahrádkářů patří i mrkvová zálivka nebo jedna obyčejná kávová sedlina.

Jaké jsou vaše triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články