Orchidej vykvete během pár dní, stačí ji nakrmit rýží

Rýže nemusí být jen ceněnou přílohou. Pokud ji použijete správně, perfektně vyživí všechny vaše rostliny včetně náročných orchidejí.

Jak zalévat pokojové rostliny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Milujete orchideje, ale příčí se vám je opečovávat nejrůznější chemií? Nezoufejte. Příroda nám poskytla jednoduché, ale účinné alternativy, které se prostředkům z obchodu více než vyrovnají. Jedním z nich je podle webu NašeZahrada i rýže.

Voda z rýže jako poklad pro orchideje

Ti, kteří rýži před vařením namočí a tekutinu vyhodí, se nevědomky zbavují vynikajícího hnojiva nejen pro orchideje, ale i pro jiné pokojové rostliny. Tato tekutina totiž obsahuje nepřeberné množství živin, které rostlinám prospívají a odmění vaši péči bohatými květy. Jde především o sacharidy, fosfor, dusík, vitaminy skupiny B, hořčík a draslík.

Síla rýžové vody

Sacharidy dodávají energii, draslík podporuje kvetení, fosfor podporuje vývoj kořenů, hořčík napomáhá syntéze chlorofylu a dusík podporuje celkový růst. A opomíjet nesmíme ani vitamíny skupiny B – ty totiž opravdu významně přispívají k optimálním metabolickým procesům a zajišťují orchidejím pevné zdraví a vitalitu po celý rok.

Jak přivést Phalaenopsis znovu ke květu, aby vás tato orchidej potěšila květy

Dusík je pro orchideje jako sedmé z nebe: Když nechybí ve výživě, ráda se pochlubí novými květy

Vyrobte si svůj orchidejový elixír

Vytvoření hnojiva pro orchideje je jednoduchý proces – sama jsem to dělala už mnohokrát a rozhodně můžu doporučit. Namočte 50 gramů rýže do půl litru vody a nechte ji jeden den louhovat. Poté tekutinu sceďte a přelijte do konvičky. Získáte tak roztok bohatý na živiny, který je připraven vyživovat vaše orchideje ideálně dvakrát do měsíce. Vodu uchovávejte v chladničce a před použitím k zalévání ji nechte dosáhnout pokojové teploty. Uvidíte, že se výsledky brzy projeví.

Pokud se vašim orchidejím příliš nechcete do květu, zkuste je pohnojit jednou opravdu netradiční surovinou – obyčejným mlékem. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se vašim orchidejím příliš nechce do květu, zkuste je pohnojit jednou opravdu netradiční surovinou – rýží

Jak na správnou výživu orchidejí

Vyhněte se hnojení nedávno přesazených nebo slabých rostlin a nechte je před podáváním hnojiv zotavit, připomíná zásady bezpečnost web RadyNaVšechno. Pamatujte, že klíčem k úspěchu je umírněnost, protože přehnojení může orchidejím uškodit. A pokud nemáte rýži zrovna po ruce, vyzkoušejte hnojení Aspirinem – Chalupáři-Zahrádkáři na něj také nedají dopustit.

Jaké jsou vaše oblíbené způsoby hnojení orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články