I orchidej, která nechtěla kvést, pokvete jedna báseň. Vše, co stačí udělat, je dát jí tabletu Aspirinu

Aby vás vaše pokojové orchideje vždy potěšily náloží nádherné barevných a zdravých květů, musíte jim dopřát to správné hnojivo.

Kam s orchidejí: Okno na severní straně jí vyhovovat nebude i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Základem blahodárného vlivu Aspirinu na rostliny je jeho účinná látka, kyselina acetylsalicylová, derivát kyseliny salicylové, jak uvádí web NašeZahrada. Stejně jako její mateřská sloučenina působí kyselina acetylsalicylová jako stimulátor růstu rostlin a posilovač přirozené obranyschopnosti rostlin proti škůdcům a chorobám. „Tím, že usnadňuje vstřebávání klíčových živin a vody, hraje klíčovou roli v celkovém zdraví a vitalitě rostliny,“ dodává navíc k tématu čtenářka Jitka K. z Hrabyně, která prý toto hnojivo používá dlouhodobě.

Aspirin: spojenec rostliny

Aspirin ovšem v zahradě působí také jako rostlinný hormon, který podporuje růst kořenů a zlepšuje fotosyntézu a vstřebávání životně důležitých živin. „Tato vzpruha je zvláště prospěšná pro rostliny zotavující se z vegetačního stresu, neboť je povzbuzuje k opětovnému aktivnímu růstu a kvetení,“ dodává ještě paní Jitka.

I orchidej bez kořenů má stále ještě šanci: Díky starému šikovnému postupu se rychle vzpamatuje

Orchideje a Aspirin: Květinové přátelství

Ačkoli aplikace Aspirinu prokázala pozitivní účinky u celé řady rostlin, orchideje na tuto „léčbu“ obvykle reagují obzvlášť dobře. Roztok z Aspirinu a vody použitý jako hnojivo u nich nejen podporuje zdravější růst, ale také napomáhá tolik žádoucímu nasazování poupat. A co si k přípravě tohoto hnojiva připravit?

  • Jedna tableta Aspirinu standardní velikosti (250 mg)
  • Jeden litr vlažné vody

Rozpusťte tabletu Aspirinu ve vodě. Po úplném rozpuštění roztok přelijte do konve a roztok používejte jako zálivku. Jen si pamatujte, že toto aspirinové tonikum by se mělo používat nanejvýš jednou za dva měsíce, jinak hrozí, že své rostliny spíše poškodíte. A co použít v mezičase? Za mě je favoritem citronová šťáva, o které psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

hnojení orchideje iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vaše pokojové orchideje mohly pravidelně chlubit plnou náloží květů, nesmíte je zapomínat správně pohnojit

Alternativa kvasnic pro hnojení orchidejí

Pro ty, kteří hledají organický přístup k výživě orchidejí (a používání nejrůznějších léků se jim z pochopitelných důvodů příčí), doporučuje web MagazínDoma bohatou směs živin v podobě jednoduchého kvasnicového hnojiva. Složení:

  • Jedna kostka kvasnic
  • Tři litry vody
  • Jedna polévková lžíce cukru

Smíchejte všechny ingredience a nechte roztok stát přes noc. Poté přilijte jeden litr odstáté vody a namočte do této směsi své orchideje na jednu hodinu. Postup opakujte za deset dní. A uvidíte, že vám brzy vykvetou.

Pokud máte doma přestárlou orchidej, zkuste ji jednoduše zmladit

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články