Orchidej kvete téměř celý rok, citronová zálivka je přesně to, po čem touží

Nebojte se pro tentokrát postarat o své orchideje trochu netradičně. K plnému rozkvětu jim pomůže oblíbená citronová zálivka.

Orchidej pokvete celý rok, zařídí to sklenice obyčejného mléka i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ve světě okrasných rostlin je orchidej vzorem krásy. A není divu – okouzluje totiž své pozorovatele svými éterickými květy a elegancí. Aby však tento botanický klenot ve vašem domě zářil po celý rok, vyžaduje tu správnou péči. Podle informací z webu iReceptář se však nemusíte spoléhat na hnojiva z obchodu. Stejně dobrou službu vám udělá i citron.

Porozumění jemné povaze orchidejí

Dávají přednost jemným dotekům ranního slunce a svou žízeň nejraději hasí měkkou vodou pokojové teploty. Jen to jim však ke spokojenosti nestačí – naopak. Potřebují i tu správnou výživu, která se zároveň postará o ideální pH substrátu.

Citronová zálivka: Symfonie jednoduchosti

Při snaze o správnou péči o orchideje se často uchylujeme k arzenálu různých drahých produktů – to však podle webu AkčníCeny vůbec není třeba. Příroda nám totiž nabízí svůj vlastní lektvar v podobě citronu. Stačí vymačkat jeden středně velký kus a šťávu smíchat s litrem dešťové, nebo alespoň dobře odstáté vody z vodovodu.

Cesta ke zdravé a kvetoucí orchideji začíná u kořenů: Klíčové je pravidlo 10 sekund, zbytek už je hračka

Poté už jen stačí do roztoku namočit vatový tampon a začít s ošetřováním. Jemným otíráním listů orchideje z nich nejen odstraníte nahromaděný prach a nečistoty, ale také dodáte rostlině potřebné vitamíny. Vše stačí opakovat dvakrát do měsíce.

Pokud se rádo chováte ekologicky, určitě řadu věcí nevyhazujete jen tak. V koši by neměly končit třeba ani bramborové slupky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete své orchideji dopřát jen to nejlepší a nemůžete se dočkat, až se znovu obalí květy, vezměte si k ruce citron

Štít proti neviditelnému nebezpečí

Výhody tohoto citronového tonika však sahají ještě dál, protože chrání orchideje i před různými zákeřnými útočníky, škůdci a parazity. Preventivně působí třeba proti červcům nebo puklicím. A pokud navíc touto tekutinou své rostlinky čas od času zalijete, postaráte se o kyselé pH substrátu, které ke své spokojenosti také potřebují (podle mně jde dokonce o jeden z nejdůležitějších bodů péče – proto všechny své Phalaenopsisy pěstuji v kůrové směsi).

O výhodách citronové zálivky navíc Chalupáři-Zahrádkáři psali i v jednom z předchozích článků. Pokud tedy stále váháte, zda ji aplikovat nebo ne, určitě to zkuste. Výsledkem budete zaručeně velmi příjemně překvapeni.

Jakým způsobem hnojíte orchideje vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články