Cestu k dosažení kvetoucích orchidejí zkrátí obyčejný citron. Kyselejší půda je totiž pro ně jako sedmé z nebe

Kdo by nemiloval exoticky rostoucí orchideje. Jejich pěstování není nikterak náročné, ale má své specifické potřeby. Citronová zálivka je pro ně to pravé ořechové.

i Zdroj fotografie: iStock / Kledra / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje patří mezi nejčastěji pěstované pokojové rostliny. Aby ne, oplývají nádhernými květy, jsou poměrně nenáročné na péči, seženete je v zahradnictví i supermarketu, a dokážou i obyčejně vypadající zákoutí v interiéru přeměnit na skvostný prostor. Přestože lze pro péči o ně pořídit velkou škálu hnojících produktů, o své krásky můžete pečovat i přírodní cestou. Třeba pomocí citronu.

Zkuste citronovou zálivku, nebudete litovat

Skutečnost, že kyselina askorbová, známá více jako vitamin C, je pro lidské tělo prospěšná, není žádná novinka. Podobně blahodárný účinek má ale citronová voda i na orchideje. Je to dáno tím, že orchideje preferují pro svůj dobrý růst mírně kyselé pH půdy, přibližně by mělo být mezi hodnotami 5,5–6, jinak bude spíše chřadnout a nebudou se tvořit nové květy. Citronová zálivka ale také chrání rostlinu před plísní a jinými neduhy.

Citron, citronová šťáva iZdroj fotografie: Freepik

Příprava zálivky z citronu je velmi rychlou a jednoduchou záležitostí. Do 1 litru odstáté vody přidejte lžičku citronové šťávy a promíchejte. Použít můžete i kyselinu citronovou, na dané množství vody 1 gram. Takto připravenou zálivku můžete ihned použít k zalití orchideje a to 1–2 krát měsíčně. Zálivka by vždy měla mít minimálně pokojovou teplotu, neuchovávejte tedy citronovou vodu v lednici či na jiném chladném místě.

Jak zjistit pH půdy

Každá rostlina je jinak náročná na podmínky pěstování a nejinak je tomu i u orchideje. Právě znalost pH substrátu může hrát velkou roli při úspěšném pěstování nejenom pokojových a balkonových rostlin. Levným způsobem zjištění pH substrátu je indikátorový (lakmusový) papírek.

Ten běžně zakoupíte v lékárně, v prodejně s bazénovou technikou či v zahradnictví. Lakmusové papírky udávají ale pouze orientační hodnotu pH půdy či substrátu. Pokud tedy potřebujete znát opravdu přesné pH na desetiny, vyplatí se zakoupení měřiče pH půdy, který vám zároveň zjistí i aktuální vlhkost půdy či intenzitu slunečního svitu.

Jakým způsobem hnojíte orchideje vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články