Vstavačovité (Orchidaceae) je čeleď, která sestává z nejméně dvaceti tisíc rostlinných druhů. Ty jsou charakteristické nádhernými květy nejrůznějších barev, tvarů a velikostí. Patří mezi ně i několik orchidejí, jež mnoho z nás pěstuje v domácnosti, což interiérům dodává nemálo luxusu a exotiky. Seznamte se s některými z nich.
Ze všech nejoblíbenější je můrovec
Phalaenopsis je nejběžněji pěstovaným druhem orchideje. České jméno, můrovec, získal díky různobarevným květům tvarem připomínajícím onoho nočního motýla. Rostlina není vůbec náročná na pěstování. K prosperitě jí stačí:
- světlé místo s teplotami okolo 20 °C,
- zalévání jednou týdně odstátou vodou,
- hnojení tekutými hnojivy každé tři až čtyři týdny,
- přesazení vždy po uplynutí dvou let.
Člunatci stačí jen málo místa
Člunatec (Cymbidium) je orchidej, která má ráda nižší teploty. Nehodí se tedy do nadměrně vytápěných domácností. Na rozdíl od můrovce ho nemusíte přesazovat, protože mu vyhovují spíše menší květináče. Rostlina dále potřebuje:
- prostředí se vzdušnou vlhkostí pohybující se okolo 60–80 %,
- hnojení jednou týdně ve formě zálivky
- a pravidelné odstraňování suchých listů.
Ani dendrobium nepotřebuje velký prostor
Dendrobium phalaenopsis a nobile jsou zástupci velmi rozmanitého rodu orchidejí, který se ve světě vyskytuje od Himaláje až k Polynésii. První ze zmíněných druhů se hodí do bytových prostor, kdežto tomu druhému vyhovuje letnění a přezimování v chladnějším prostředí. Obecně však platí, že se těmto rostlinám daří v malých květináčích či jiných pěstebních nádobách.
Miltoniím se daří v polostínu
V obchodech si často můžete všimnout krásných orchidejí, jejichž štítek nese jméno „miltonie“. Tyto rostliny se dělí do dvou rodů, kterými jsou miltonopsis a pravá miltonie. První z nich k životu potřebuje chlad. Druhý je spíše teplomilný, a tak se více hodí pro pěstování v domácím prostředí. Vyhovuje mu polostín a hnojení zálivkou jednou za měsíc.
Vanda vůbec nepotřebuje zeminu
Vanda je rostlina, která je naprosto odlišná od těch ostatních. Žije totiž jakožto epifyt. To znamená, že k životu nepotřebuje substrát a pěstuje se v závěsných košících, z nichž jí na volno visí kořenový systém. Tomuto druhu orchideje dopřejte každodenní zálivku formou rosení kořenů nebo jejich ponoření do odstáté vody po dobu půl hodiny.
Krášlí váš interiér některý z uvedených druhů? Pokud ano, který?