Udělejte ještě dnes 3 klíčové věci s vánočním kaktusem, aby o svátcích potěšil obrovskou záplavou květů

                   

Vánoční kaktus (Schlumbergera, Zygocactus) je oblíbenou pokojovou rostlinou s domovem v brazilských deštných pralesích. Radost nám dělá zejména během svátků vánočních, kdy je obsypán růžovými, fialovými nebo bílými květy. Rostlina je ale náročná na pěstování, a proto je třeba se o ni řádně postarat, aby nás krásnými květy obdařila. Právě teď v polovině podzimu je čas s důkladnou péčí začít.  

Před květem kaktus potřebuje chlad

Jestliže chcete svůj vánoční kaktus přesazovat nebo ho zbavit nemocných či nevzhledných částí, je podzim ten pravý čas pro tyto zákroky. V tuto dobu se totiž začínají prodlužovat noci a krátit dny, takže pro kaktus začíná období odpočinku. Přemístěte ho tedy do nějaké chladnější místnosti s přibližně 10–15 °C. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Umístit ho můžete buď do chodby, nevytápěné ložnice nebo koupelny. Dbejte však na to, že kaktus vyžaduje dostatečné množství světla a škodí mu průvan. Zálivku omezte na minimum. V tomto prostředí nechte kaktus alespoň dva týdny, tedy do založení květních poupat. Lepší ovšem je nechat kaktus v chladném prostředí až do vykvetení květů. Existuje totiž možnost, že by po přenosu do tepla mohl shodit poupata.  

Nezapomeňte na péči během kvetení 

Během kvetení potřebuje vánoční kaktus pravidelnou zálivku, tedy stále vlhký substrát. Po odkvětu zálivku opět omezte, a to až do jara. Co se týče teploty, kvetoucí kaktus potřebuje přibližně 18–20 °C. Po odkvětu ho můžete přihnojit obyčejným hnojivem pro pokojové rostliny, aby zesílil. Pokud kaktus ale pravidelně přesazujete (jednou za 2 až 4 roky), hnojit nemusíte. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud chcete vánoční kaktus množit, je ideálním obdobím leden až březen. Pro množení se používá metoda řízkování, kdy se z rostliny odlomí stonek o velikosti čtyř až pěti článků. Odebrané stonky pak vložte do vody nebo do směsi písku a rašeliny, kde zakoření. Než řízky pustí kořeny, mějte je na světlém stanovišti o teplotě 20–25 °C. Zálivku mladé rostlině dopřejte vždy, když začne vysychat substrát.  

Vánoční kaktus lze množit také roubováním. Je to mnohem jednodušší, než si myslíte
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články