Jak pěstovat nekonečné zásoby skořice na parapetu? Skořicovník ochotně poroste i v běžném bytě

                   

Skořicovník pravý (Cinnamomum verum), synonymně nazývaný také skořicovník cejlonský (Cinnamomum Zeylanicum), patří k nejpěstovanějším stromům koření na světě. Mnozí lidé si myslí, že po skořici voní úplně celý – tedy včetně listů. Ale ve skutečnosti se aromatickými vlastnostmi pyšní jen jeho kůra. Musí být ovšem správně sebraná a usušená.

Není skořicovník jako skořicovník

Ovšem v květinářství se někdy můžete setkat i s jinými zástupci skořicovníků. Nejčastěji se objevují skořicovníky druhu Cinnamomum burmannii, z nichž se získá nepravá skořice. Ovšem čas od času lze u specializovaných pěstitelů potkat i kafrovník lékařský (Cinnamomum camphora), kterému se také někdy říká skořicovník kafrovník, nebo skořicovník čínský (Cinnamomum cassia) a skořicovník japonský (Cinnamomum japonicum). Všechny se pěstují podobně.

Pravý skořicovník pochází ze Srí Lanky, i když dnes se pěstuje ve všech tropických a subtropických oblastech Asie, tedy všude tam, kde se teplota během dne pohybuje od 24 do 30 °C. Jde o stálezelený s strom s podélnými listy o délce až 25 cm. Kmen se pyšní hnědošedou kůrou. Pěstuje se v oblastech se srážkami od 2 500 do 4 000 mm za rok a samozřejmě tam, kde nepanují mrazy, ty totiž skořicovník nesnáší.

Podmínky pro pěstování skořice

Pěstovat doma tento stromek není těžké. Potřebuje především propustný, lehký substrát bohatý na organickou hmotu. Květináč opatřete dobrou drenáží, protože skořicovník pravý ani jeho příbuzní nemají rádi přemokření. Světlo potřebuje rozptýlené, ale jasné. A bude mu vyhovovat i přihnojování organickými hnojivy (nejlepší je guano nebo granulovaný hnůj) od jara až do konce léta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde o stromek, který miluje řez a tvarování, můžete si ho tedy zformovat do jakéhokoliv tvaru. Na větvích o průměru 2 cm a více poté můžete najít i aromatickou kůru a nasušit si tak vlastní skořici. Ovšem ta, vypěstovaná v domácích podmínkách, má jen minimum chuťových i aromatických vlastností. Pokud ji tedy chcete na pečení, bude lepší pořídit si kvalitní koření v obchodě.

Jak přezimovat skořicovník

Skořicovník lze ponechat po celý rok při pokojové teplotě, ovšem vadit mu nebude ani chladnější zimování (teploty nesmí klesnout pod 16 °C). Během této doby se mohou objevit mšice nebo molice. Ty je vhodné ošetřit vhodným postřikem, jinak by se mohly velmi rychle rozšířit na celou rostlinu a zahubit ji.

Účinky skořice na zdraví

Skořici ovšem nemusíte používat jen jako koření. Uplatní se i při péči o zdraví. A jaké účinky má?

  • Působí proti nespavosti.
  • Upravuje nepravidelný menstruační cyklus.
  • Pomáhá proti cukrovce a hypercholesterolemii.
  • Zmírňuje příznaky nachlazení, chřipky a bronchitidy.
  • A podle lidové medicíny působí i jako afrodiziakum.

Jaké exotické rostliny doma pěstujete?

V lidovém léčitelství a homeopatii se skořice dodnes používá jako lék na nejrůznější neduhy, naučte se to
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články