Aloe je odedávna ceněnou léčivou rostlinou s téměř zázračnými hojivými účinky. Nejenže hojí různé oděrky a škrábance, ale lze s ní léčit také kožní choroby, různé vyrážky, pásové opary i plíseň nohou. Taková rostlina se doma vyplatí. Pokud se o ni navíc budete jen trochu přiměřeně starat, budete jí mít tolik, že ji nestihnete rozdávat. Jak se tedy tenhle zázrak pěstuje?
Aloe je rod vytrvalých rostlin, který obsahuje přes 260 druhů, z nichž většina je léčivá. Rostlina pochází ze suchých oblastí Afriky a Indického subkontinentu, tudíž jde o vysoce odolnou rostlinou, která přežije v podstatě téměř všechno. Snad jedině kromě přemokření.
Světlo je zásadní pro správný růst
Pakliže si rostlinku aloe donesete z obchodu či od kamarádky, je důležité pro ni zvolit správně osvětlené stanoviště. Aloe miluje slunce, a proto ji umístěte na co nejsvětlejší místo, které najdete, nejlépe na parapetu jižně orientovaného okna. Pozor ale na ostré letní paprsky, ty by jí nemusely úplně prospět a raději ji přes poledne uložte na nějaké stinnější místečko.
Přestože se jedná o rostlinu z oblasti tropů, velmi dobře snáší také nízké teploty, a to zejména v zimním období, kdy je pro ni nejvhodnější teplota od 10 do 12 stupňů. Bez obtíží zvládne i nižší, ale neměla by klesnout pod 5 °C. Pak už rostlinka hyne.
Voda je důležitá, ale nepřehánějte to s ní
Zálivka nemusí být nijak zvlášť bohatá. Doporučuje se však nenechat substrát nikdy úplně vyschnout. V létě by měla být vzhledem k vyšším teplotám častější, v zimě stačí jednou až dvakrát do týdne. Majitelé ale vědí, že když se na ni nějaký ten pátek zapomene, nic moc zvláštního se nestane.
Je také možné v jejím případě použít zvláštní druh zálivky, kdy vyjmeme rostlinu i s balem z květináče, je-li to ovšem možné, ponoříme ji do velké nádoby s vodou a necháme bal důkladně nasáknout. Poté, co přestane vypouštět bublinky ji vyjmeme, necháme dobře okapat a vrátíme zpět do květináče, kde takto vydrží bez další zálivky až do dalšího úplného vyschnutí, tedy někdy až měsíc. Totéž lze udělat i v květináči, ale je nutné dbát na důkladné odkapání přebytečné vody.
Množení řízkováním
Nejvhodnějším obdobím k množení aloe je léto. Řízkování provádějte čistě logickým způsobem, tedy odřízněte celé růžice listů nebo jejich výhony, které po dvoudenním proschnutí zasaďte do půdy. Pro řízkování jsou vhodné rostliny minimálně dva roky staré.
Tip na zvýšení léčivých vlastností
Gel i šťáva z listů aloe má širokou škálu léčivých účinků na lidské tělo. Existuje ale způsob, jak v jejích listech aktivovat tvorbu superzáchranných unikátních látek, které jsou téměř zázračné. Tento způsob je tak trochu týráním rostliny. Uříznutý list totiž vystavíte velmi nehostinným podmínkám, které v části rostliny aktivují sebezáchranný mechanismus. Uděláte to tak, že list zabalíte do utěrky a i s ní ještě do novinového papíru a vložíte na 10 dní do ledničky. Poté zpracujte na mast nebo tinkturu či užijte gel tak, jak jste zvyklí. Věřte mi, že uvidíte rozdíl!