Rostliny, které na parapetu nemají co dělat: Není potřeba to ani zkoušet, nikdy se jim tam dařit nebude

Rostliny obvykle milují slunce a čím více, tím lépe. Ale ne vždy to tak je a některým druhům se zavděčíte naopak chladnějším prostředím a nižší teplotou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne všechny rostliny vyhledávají prosluněné místo přímo u okna. Existují druhy, které dávají přednost raději stinným prostorům a nižším teplotám. Možná máte některou z nich doma a ani nevíte, že slunným místem na parapetu jí děláte spíše medvědí službu.

Pozor na příliš sluníčka 

Aby jste se mohli těšit z nádherných květů orchideje, neměla by být vystavována přílišným změnám. Pokud máte květináč s orchidejí na jižní straně domu, je dobré použít závěs a před přímým slunečním světlem rostlinu chránit. Správná teplota pro pěstování orchidejí se pohybuje od 16 °C do 24°C. Tato nádherná květina miluje vlhkost, a proto pokud ji slunce zahřívá příliš mnoho, je lepší ji ze slunného parapetu odstranit.  

Další z květin, která vám za sluneční paprsky příliš nepoděkuje, je vánoční kaktus. Zdálo by se, že kaktus bude horko milovat, ale opak je pravdou. Ideální teplota pro jeho pěstování je 18 °C až 21 °C a v noci dokonce klesá až ke 13 °C až 18 °C. Kromě toho, že těžce snáší vysoké teploty, je také velmi nerad vystavován průvanu. Místo na parapetu nebo u okna proto není pro vánoční kaktus ideální a rozhodně byste se měli podívat, kde by se vyjímal lépe.  

Rozkvetlá orchidej iZdroj fotografie: Pexels

Ani vánoční hvězda nepatří na výsluní 

Další symbol Vánoc, který vyhledává spíše chladnější prostor, je Poinsettie neboli vánoční hvězda. Je to tradiční vánoční květina, která kvete právě v zimě a vysokou teplotou jí proto radost neuděláte. Od okna ji ale nemusíte odnášet moc daleko, světlo má ráda a nejlépe se ji daří při teplotě od 15 °C do 21 °C na světlém místě s dostatečnou vlhkostí.

Kde pěstovat brambořík a amarylku

Světlé a jemné květy bramboříku si budete moci vychutnat jen pokud pro něj najdete dostatečně větrané místo.  Tato květina netoleruje teplo a miluje vzdušné prostředí. Se správnou a láskyplnou péčí bude svému majiteli dělat radost nádherným kvetením hodně dlouhou dobu, klidně od začátku září až do května.  

Zajímavou květinou, co se péče týče, je amarylka. Tato nádherně kvetoucí rostlina by měla být uchovávána v chladu o teplotě cca 15 °C. Jakmile však začne kvést, měla by být umístěna do teplejšího prostředí s teplotou 24 °C až 26 °C. Kolísání teploty v okolním prostředí pozitivně stimuluje její růst. V době květu pak rostlinu umístěte zpět na chladné místo. Pokud budete brát ohled na specifické potřeby vašich pokojových rostlin, budou se u vás mít dobře a za odměnu zkrášlí vaši domácnost.  

Jaké pokojové rostliny máte nejraději?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články