Pokojové rostliny, které přinášejí domů lásku a rodinné štěstí

                   

Většinou si domů pokojové rostliny pořizujeme proto, aby nás potěšily svým jedinečným vzhledem. Některé dokáží jako bonus čistit vzduch nebo přinést chutné plody (kupříkladu pokojové citrusy). Ovšem anthurie, myrta nebo třeba tlustice zvládnou ještě něco navíc. Pozvou totiž do našich životů to, čeho máme často nedostatek.

Listy a květy, vypadající jako nádherná srdce

Leckdy nás podvědomě ovlivňuje to, co vidíme okolo nás. Vezměte si kupříkladu takové květy toulitky (Anthurium). Její velké listeny opravdu vypadají jako obrovská rudá srdce. Hodí se zejména pro muže, ale vážit by si jí měly i nezadané dívky. Umí vyrůst do 80 centimetrů, přičemž květ má v průměru dvacet. Ale pozor, je jedovatá. I listy tlustice (Crassula) připomínají srdce. Symbolizují lásku a hodí se do domácnosti milenců. A na péči je tato rostlinka vcelku nenáročná.

iZdroj fotografie: Unsplash

Rostliny jako patronky spokojené rodiny

Do této skupiny patří zejména zelenec (Chlorophytum). A důvod je nasnadě. Na svých vzdušných odnožích odkáže totiž vyživit množství mladých rostlinek (dětí). Stará se o ně tak dlouho, dokud nejsou schopny se zcela osamostatnit. Kromě toho také čistí vzduch (odstraňuje z něj bakterie, viry i škodlivé toxiny). A pěstujete-li ho na slunci, pak produkuje i množství éterických olejů, jenž nás dokáží vrátit do dobré nálady a zbavit stresu.

Další rostlinou pro štěstí je jednoznačně Kalathea (Calathea). Je určena zejména ženám. Pochází z Jižní Ameriky, kde její tuhé listy domorodé obyvatelky často používají pro pletení košů. Právě proto se stala patronkou domácí pohody a mateřství. Vystačí si jen s občasnou zálivkou, nic jiného nepotřebuje. A velmi podobně je na tom i šťavel (Oxalis) s listy připomínajícími čtyřlístek. Slibuje štěstí a to zejména ve chvíli, kdy vykvete. Květy mohou být bílé žluté nebo růžové a samotné listy jsou podle odrůdy zelené nebo fialové.

iZdroj fotografie: Pixabay

Myrta a voskovka toho také umí víc, než se zdá

U nás se větvička nebo dokonce celý stromek myrty obecné (Myrtus communis) často dává jako dar novomanželům (zejména na vesnických svatbách). Přináší domů mír, přátelství a důvěru. I jedna malá myrta prý dokáže odbourávat nepříjemné výbuchy hněvu a podporuje naše sebeovládání. Dost možná za to může její jemná vůně. Koneckonců její jméno znamená v latině balzám. A co voskovka (Hoya)? Její květy se sladkou vůní (a ještě sladším nektarem) jsou v Asii považovány za patrony milenců a mladé lásky. Jinak je považována za ženskou květinu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články