Pokojové rostliny se odvděčí růstem a krásnými květy, stačí jim dát hnojivo z cukru

Cukr sice neobsahuje mnoho látek, které by rostliny mohly použít ke své výživě, ovšem dokáže jim dodat tolik ceněnou dávku energie.

Pokud se na vašem koberci objevily opravdu nevzhledné skvrny, pak si s nimi jednoduše poraďte jednou provždy díky domácím pomocníkům. i Zdroj fotografie: kalaya / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

S příchodem zimního období vyžadují podle webu Zahrádkářskáporadna pokojové rostliny často zvýšenou péči a podporu, aby se jim dařilo. Úbytek slunečního světla a nižší teploty mohou vést k vadnutí květů, blednutí listů a zpomalení růstu. Pro řešení těchto problémů je však možné použít jedno kreativní a nečekané řešení: cukrovou vodu, která má podle magazínu Living.iPrima na zahradě velmi široké využití.

Co dává cukr rostlinám

Účinnost cukrové vody na rostliny spočívá v jejich schopnosti absorbovat glukózu prostřednictvím kořenového systému. „Glukóza, jednoduchý cukr, slouží rostlinám jako zdroj energie při fotosyntéze,“ vysvětluje Milan P. z Pelhřimova, který tuto metodu využívá již léta. „Při nedostatku přirozeného slunečního světla může doplnění energetického zdroje rostliny cukrovou vodou pomoci tento nedostatek vyrovnat. Tato metoda je zvláště výhodná pro některé pokojové rostliny – například fíkusy, sukulenty, pokojové růže, dracény a palmy,“ dodává.

Jak připravit cukrovou vodu

Příprava cukrové vody pro vaše rostliny je velmi jednoduchý proces. Budete potřebovat:

  • 1 litr teplé vody
  • 1 polévkovou lžíci krystalového cukru

Začněte zahřátím 1 litru vody (nesmí se vařit). Jakmile je voda teplá, přidejte 1 polévkovou lžíci krystalového cukru. Roztok míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí a hotovou cukrovou vodu poté ihned použijte k běžné péči o rostliny. Jak na to? Zalévání rostlin cukrovou vodou by mělo být střídmé. Snažte se o měsíční aplikaci, abyste rostliny nepřetěžovali nadbytkem cukru. Příliš častá aplikace může vést k růstu plísní a přilákat škůdce – to jsem si sama ověřila.

Aspirin, cukr a káva: Tři hnojiva, která pokojovky v zimě milují

Aspirin, cukr a káva: Tři hnojiva, za která vám pokojovky v zimě poděkují

Cukrovou vodu také vždy aplikujte do vlhké půdy a nikdy nesypte cukr přímo na povrch té suché. Takový postup může vytvořit ideální prostředí pro rozvoj plísní. Cukrovou vodu lze ovšem použít také k listové aplikaci. Tento postup se hodí zejména pro nemocné nebo viditelně neduživé exempláře. Dalším skvělým pomocníkem pro pokojovky je i kyselina jantarová – o té jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali. A hodit se vám může i naše oblíbená hříbková zálivka, kterou připravíte ze sušených hub.

Aby se vašim pokojovým rostlinám skvěle dařilo, musíte jim poskytnout ty správné živiny – pomoci vám přitom může docela obyčejný cukr. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašim pokojovým rostlinám skvěle dařilo, musíte jim poskytnout ty správné živiny – pomoci vám přitom může docela obyčejný cukr

Pro které druhy se cukr nehodí

Rostliny, které kvetou po celý rok, jako například některé sukulenty a tropické pokojové rostliny, mohou mít z aplikace cukrové vody v zimě prospěch. Pomáhá totiž udržet jejich růst a kvetení i během chladnějších měsíců. Naopak rostliny, které kvetou pouze sezónně, jako například některé orchideje nebo sváteční kaktusy, cukr v zimě nevyžadují. Tyto rostliny jsou přirozeně přizpůsobeny období zimního klidu a podpora růstu v tomto čase pro ně může být spíše kontraproduktivní.

Jaké jsou vaše triky při péči o pokojové rostliny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články