Na podzim pijí jinak než v létě. Pokojovky na podzim nesnesou studenou vodu

Během chladných měsíců roku je u pokojových rostlin třeba adekvátně upravit zálivku – jinak jim hrozí nemoci nebo dokonce úhyn.

                   

Podzim a zima je podle webu AbecedaZahrady pro pokojové rostliny obdobím vegetačního klidu, kdy potřebují jen slabou zálivku a méně časté hnojení. Je to způsobenou kratší dobou denního světla. V zásadě platí, že čím méně je světla, tím méně je nutné květiny zalévat.

Přesušený vzduch jim škodí

Problém v této jednoduché rovnici způsobuje vzduch v bytech s centrálním vytápěním, který bývá velmi suchý. Rostliny pak odpaří póry více vody, než jí stačí kořeny nasát. Nemůžete je ale přelévat, mohli byste o ně přijít. Mnohem lepším způsobem bude vlhčit vzduch v místnosti. Často větrejte, květiny roste nebo používejte zvlhčovače vzduchu. Je to důležité i kvůli škůdcům – v suchém vzduchu se totiž daří například sviluškám, mšicím nebo červcům, jak potvrzuje i web Dům a Zahrada. A ty byste doma určitě nechtěli.

Studená voda jako nepřítel

I v zimě byste měli zalévat takzvanou „odstátou“ vodou. Jednak z ní vyprchá chlór a jednak by studená voda mohla způsobit rostlinám šok. Množství zálivky se řídí druhem rostliny a také teplotou v místnosti. V chladném pokoji potřebují rostliny méně vody. A pokud mají listy s velkým povrchem, budou potřebovat více vody než ty drobnolisté. Jakými pravidly se tedy řídit, abyste je během zimy nepřelévali?

Zalévání do podmisky

Tento druh zálivky je jednodušší. Do misky nalijte vodu a dokud ji rostlina nevypije, další zálivku neprovádějte. Pokud by se vám zdálo, že voda neubývá, podmisku vylijte a počkejte několik dní, substrát zřejmě nasál příliš vody. „Můžete jej zkusit i prstem, zda je už suchý. Pak můžete rostlinu znovu zalít,“ radí čtenářka Radka K. Rudky u Kunštátu. A zapomenout byste neměli ani na hnojení, perfektní je například podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři například šťáva z červené řepy nebo vylouhované slupky od okurek.

10 odolných pokojovek, které si poradí i s obtížnými podmínkami severních parapetů. Vypadají krásně po celý rok

Zalévání shora

Jsou rostliny, které zálivku shora vyžadují. Tady je potřeba opatrnost. Rostlinu zalévejte mírným proudem okolo krčku po celém povrchu, dokud voda nevyteče do podmisky. Pak počkejte, dokud se hladina v misce nepřestane zvyšovat a vodu poté vylijte. Příští zálivku proveďte, až bude substrát suchý. Zkuste jej shora zmáčknout, pokud neucítíte vlhkost, můžete zalévat. Já také někdy používám špejli – když je po zapíchnutí vlhká, tak se zálivkou ještě den nebo dva počkám. Je to prostě jistější.

Aby se vašim pokojovým rostlinám vždy co nejlépe dařilo, musíte se o ně právě teď dobře postarat – důležitá je například zálivka iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim pokojovým rostlinám vždy co nejlépe dařilo, musíte se o ně právě teď dobře postarat – důležitá je například zálivka

Pozor na orchideje

Speciálně orchideje jsou na nadměrnou zálivku háklivé celý rok a v zimě zvlášť. Aby vydržely zimní období a znovu nasadily květy, je třeba jim věnovat zvláštní péči. Pokud je budete zaplavovat vodou, kořeny začnou hnít, změknou a zčernají. Listy zvadnou a pupeny opadají. Proto v zimě zálivku značně omezte. Substrát zkontrolujte zhruba jedenkrát za 10 dní. Pokud je suchý, můžete orchidej zalít studenou vodou, pozor však na příliš studenou, aby kořeny nedostaly šok. Tyto rostliny zalévejte zásadně ráno.

Jak se o své pokojové rostliny staráte na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články