Pokojovky porostou jedna báseň, chce to jen pár kapek jódu

Zimní péče o pokojové rostliny bývá v mnoha ohledech náročnější, než ta letní – proto je dobré si vzít k ruce šikovné pomocníky, například jód.

Jak hnojit rostliny kafrovým olejem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tajemství péče o pokojové rostliny může spočívat v nečekaném zdroji – obyčejném roztoku jódu z lékárny (jde o jódovou tinkturu nebo Jodisol). Ve správném množství totiž podle informací z webu iReceptář podporuje jejich růst a vitalitu. Pozoruhodné je i to, že hnojení tímto prvkem dokáže stimulovat růst zelené hmoty, což je srovnatelné s účinky hnojiv na bázi dusíku. Oproti nim je však mnohem levnější.

Jak hnojit pokojové rostliny jódem

Zásadní je však opatrný přístup, protože překročení doporučené dávky může být pro tyto zelené společníky škodlivé a potenciálně smrtelné. Doporučená koncentrace činí maximálně 0,1 mg (což odpovídá 2 kapkám) na 1 litr vody. Takto odměřená dávka podporuje růst rostlin, aniž by jim jakkoliv škodila. Chalupáři-Zahrádkáři pak jód doporučují i ke hnojení jahod nebo k výživě cuket (u nich se nejlépe uplatní v kombinaci s kyselinou boritou).

Úloha jódu ve zdraví rostlin a prevenci chorob

Jód hraje klíčovou roli při podpoře správného růstu. Jeho nedostatek v půdě může vést ke špatnému zdravotnímu stavu rostlin, nedostatečnému kvetení a snížení výnosů u těch plodonosných. Díky svým dezinfekčním vlastnostem také slouží jako přirozený bojovník proti různým škodlivým mikroorganismům, houbám a plísním,“ osvětluje přínosy jódu amatérský pěstitel Radek I. z Opavy. A dodává: „Vyhněte se přímému kontaktu, může totiž dojít k popálení rostlin, což může způsobit vážné poškození zejména u těch mladších.“

Muškáty mohou rozkvést do nevídané krásy, stačí jim hnojení jódem

Jak hnojit muškáty efektivně a za pár korun. Pomůže obyčejný jód

Využití jódu jako preventivního opatření

Během zimy bývají podle webu Pěstujme pokojové rostliny náchylnější ke vzniku různých chorob. K jejich ochraně lze použít týdenní postřik 1% roztokem jódu po celé vegetační období. A pokud jde o půdní škůdce, osvědčil se mi peroxid vodíku (tři kapky na litr vody) nebo hypermangan (půdu prolévám světle růžovým roztokem).

Jak vyčistit štětku na toaletu přírodními prostředky iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby vaše pokojové rostliny přežily zimu zcela bez úhony, musíte jim dopřát ty správné živiny – například jód

Proti smutnicím, které milují neustále vlhkou půdu, pak podle rady své babičky aplikuji sirky. Na každý květináč stačí 4 až 5 kusů (na ty opravu velké používám 8). Obvykle zaberou do týdne. Mladé mušky se přestanou líhnout a na ty dospělé používám lepivé pasti z obchodů. Do měsíce po nich obvykle nezůstane vůbec žádná stopa.

Jaké způsoby ochrany používáte u svých pokojových rostlin v zimě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články