Jahody zalijte na podzim jódem, v příští sezóně se odvděčí krásnou úrodou

Docela obyčejný jód z lékárny dokáže jahodám dodat potřebné živiny a také zvýšit jejich odolnost proti mrazu. Stačí ho správně dávkovat.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jód, chemický prvek nezbytný pro člověka, má pozoruhodné účinky i na rostliny, a to zejména na jahody, jak píše web Zahrada.Firenews. Roztok na bázi jódu působí jako štít, který chrání rostliny jahodníku před různými chorobami a škůdci.

Účel jódu v péči o jahody

Hlavním cílem použití jódu k podzimnímu ošetření jahodníků je podle internetového portálu MajaStudio posílení rostlin, aby byly odolnější a lépe připravené na další vegetační období. A ve hře je i výživa. Po letní sezóně totiž může být půda ochuzena o základní živiny a samotné rostliny jahodníku mohou trpět různými chorobami a škůdci. Aplikace jódu tyto problémy řeší a výrazně zvyšuje šance na úspěšnou sklizeň jahod v následujícím roce.

Recept na jodový roztok

„Postup přípravy jodového roztoku je překvapivě jednoduchý a dostupný všem zahrádkářům,“ napsal nám do redakce čtenář Michal Z. z Hloubětína. A přidal i podrobný návod.

  • Obvykle vám postačí běžná jodová tinktura, kterou najdete ve většině domácností.
  • Pro tento recept budete potřebovat asi 10 kapek.
  • Ve velké nádobě nebo konvi smíchejte 10 kapek jódu s 10 litry vody.
  • Dbejte na důkladné promíchání, abyste zajistili rovnoměrné rozložení jódu v roztoku.
  • Roztok použijte jako zálivku.
  • Dávejte pozor, abyste rostliny nepřelili, protože to může mít nepříznivé účinky na jejich zdraví.

Co se vám jahody snaží říct, když se na jejich listech objeví skvrny? Každá barva vyjadřuje jiný důvod

Na načasování velmi záleží

Pro dosažení optimálních výsledků je důležité aplikovat roztok jódu ve správnou dobu. První aplikace by měla být provedena na podzim, ideálně nejpozději v říjnu – ale při takto teplém podzimu jahody klidně hnojím ještě v listopadu a vůbec jim to nevadí. Toto načasování umožní rostlinám jód dobře vstřebat a připravit se na nadcházející zimu. Druhá aplikace by měla být provedena na jaře, těsně předtím, než rostliny vstoupí do fáze kvetení. Tato dodatečná dávka jódu jim poskytuje další ochranu a posiluje jejich imunitu pro nadcházející vegetační období.

Jak vyčistit štětku na toaletu přírodními prostředky iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás i příští rok vaše jahodové keříky potěšily opravdu bohatou úrodou, musíte jim dopřát ty správné živiny – například v podobě jódu

Výhody aplikace jódu

Jód působí jako ochranný štít proti běžným onemocněním jahodníku, jako je plíseň šedá a skvrnitost. Aplikací jódu na podzim pomůžete rostlinám vytvořit účinný obranný systém, který sníží riziko onemocnění v zimních měsících. Navíc použití jódu zlikviduje některé škůdce a dodá do půdy živiny. A nezapomeňte také na vhodné prořezávání, jak Chalupáři-Zahrádkáři také radili. Proti škůdcům pak skvěle funguje hořčičný prášek.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro podzimní výživu jahod?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články