Enormně velké cukety: Jejich dosažení je hračka, chce to jód a kyselinu boritou

Pojistěte si letos úrodu chutných a výživných cuket díky tomu správnému hnojení. Ke spokojenosti jim stačí jód a kyselina boritá.

Obří úrodu cuket zařídí kyselina boritá a obyčejné droždí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cuketa patří mezi velmi oblíbené plody léta – ne vždy se však zahrádkáři shodnou na tom, jak ji pěstovat. Zatímco někteří dávají přednost spíše menším a rychle vyrostlým cuketám, jiný preferují ty opravdu velké. Je překvapivé, že dosáhnout u cuket mamutích rozměrů je skutečně možné, a to s pomocí dvou klíčových ingrediencí: jódu a kyseliny borité.

Proč právě jód a kyselina boritá

Jód a kyselina boritá jsou dvě látky, které lze při správné aplikaci použít jako stimulátory růstu. Jód, chemický prvek nezbytný pro lidské zdraví, hraje významnou roli při regulaci růstových hormonů v rostlinách. Při aplikaci u cuket stimuluje dělení buněk, což vede k maximalizaci růstu. A podobně působí i kyselina boritá, sloučenina obsahující bór.

Použití jódu a kyseliny borité na cukety

Začněte přípravou půdy na záhonu. Zajistěte, aby byla bohatá na organické látky a měla správnou drenáž. Vhodné půdní podmínky podpoří zdravý růst rostlin a pomohou cuketám dosáhnout jejich maximálního potenciálu. Vždy se také snažte vybírat semena těch druhů cuket, které jsou známé tím, že dokážou produkovat opravdu obří plody. Hodit se vám bude například „Black Beauty“ a „Costata Romanesco“.

Jakmile se u sazenic cukety objeví první sada pravých listů, je na čase aplikovat jód. Malé množství jódu zřeďte ve vodě a roztok použijte jako zálivku (vyhněte se přitom přímému kontaktu s listy). Zhruba o měsíc později je vhodné použít také kyselinu boritou. Roztok připravíte rozpuštěním práškové kyseliny borité ve vodě (1 lžíce na 10 litrů vody). Roztok rovnoměrně nalijte kolem cuket. Následně po třech týdnech opět použijte jód a po něm kyselinu boritou – a vše opakujte až do ukončení plodnosti této zeleniny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co byste měli vědět

Přestože aplikace jódu a kyseliny borité může potenciálně vést ke zvětšení plodů vašich cuket, je při tom vždy nezbytné dbát na opatrnost a umírněnost. Nesprávné použití nebo nadměrná aplikace totiž může mít na zdraví rostlin spíše nepříznivé účinky. Nikdy proto nepřekračujte doporučené množství, ani se nesnažte zkrátit intervaly mezi jejich aplikací. Pokud vaše cukety neprospívají, měli byste hledat důvod jinde (často bývá na vině nedostatečná zálivka, těžká půda či sluneční úpal nebo naopak nedostatek světla). A nezapomeňte také záhony zbavovat plevele.

Hodit se bude dřevitá vlna

Někdy však mohou plody ze spodní strany zahnívat, takže se nikdy plně nevyvinou. Tomu budete muset zamezit – stačí je podložit například smotkem dřevité vlny nebo tenkou deskou ze dřeva či polystyrenu. Jak se plody cukety vyvíjejí, pečlivě sledujte jejich růst a sklízejte je v požadované velikosti, aby byly stále křehké a chutné. Přerostlé cukety bývají bohužel mnohdy hořké a plné semen, takže se s nimi špatně pracuje. Dužina je navíc houbovitá a nelze ji použít tak univerzálně, jako je tomu v případě mladých plodů. Při uskladnění vám pak pomohou tyto tipy.

Jaké jsou vaše triky při péči o cukety?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články