Pokojovky porostou ostošest, chce to lžičku mořské soli

Nenechte své pokojové rostliny strádat. Pro drahá hnojiva do obchodu nemusíte, postačí vám docela obyčejná sůl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny nejsou jen dekorativní. Jde o živé organismy, kterým se daří, pokud je o ně správně pečováno a jsou dobře vyživovány. Pokud jste někdy snili o svěží, živé pokojové zeleni, měli byste vědět, že existuje netradiční, ale účinné řešení, které zaujalo mnoho milovníků rostlin po celém světě – lžička mořské soli smíchaná s jedlou sodou. Ano, čtete správně!

Jak působí soda a sůl

Zdánlivě magická kombinace mořské soli a jedlé sody prý dokáže zázraky při oživování a posilování růstu pokojových rostlin. Svědectví paní Jany z Dobříše, která nás na tento nápad přivedla, hovoří jasně:Po ošetření mých rostlin tímto roztokem ožily, staly se pevnějšími a zelenějšími. Krátce po ošetření mnohé z nich dokonce vykvetly.“ A jaký je její recept na úspěch? Kupodivu vůbec nijak komplikovaný.

  • 1 čajová lžička jedlé sody
  • 1 čajová lžička mořské soli
  • 1 až 2 litry vody

Začněte rozpuštěním jedlé sody a mořské soli v jednom litru vody. Roztok je vhodné rozmixovat mixérem, aby se urychlilo rozpuštění soli. Po smíchání přidejte k roztoku další 2 litry čisté vody. Nyní je vše hotovo a můžete začít hnojit.

Aby se vašim pokojovým rostlinám dobře dařilo, musíte je tak správně vyživit – pomoci vám může obyčejné kuchyňské dochucovadlo iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim pokojovým rostlinám dobře dařilo, musíte je tak správně vyživit – pomoci vám může obyčejné kuchyňské dochucovadlo

Jak hnojit rostliny solí

Existují dva základní způsoby aplikace tohoto domácího hnojiva:

  • Metoda ponoření: Ponořte rostliny do roztoku na 3-5 minut.
  • Přímá aplikace na kořeny: Roztok aplikujte přímo ke kořenům rostlin jednou za 30 dní.

Toto DIY ošetření rostlin slibuje, že vdechne vaší pokojové zahradě nový život. Není to však jediné netradiční, ale účinné hnojivo. Další slibnou alternativu nabízí podle webu iReceptář například kvasnicové hnojivo. Budete potřebovat:

  • 10 gramů kvasnic
  • 1 polévkovou lžíci cukru
  • 1 litr vlažné vody

Epsomská sůl je na zahradě výjimečným pomocníkem. Nejvíce ji ocení plodiny, do kterých byste to nikdy neřekli

Před použitím na pokojové rostliny rozpusťte droždí a cukr ve vlažné vodě a nechte je přibližně hodinu odstát. V létě aplikujte kvasnicové hnojivo jednou za deset dní. Na podzim a v zimě by měla stačit měsíční aplikace – takové jsou alespoň moje zkušenosti. Naše redaktorka Kateřina Dlubalová pak nedá dopustit na kombinaci kávy, cukru a Aspirinu. Z dalších lidových hnojiv pak doporučují Chalupáři-Zahrádkáři třeba slupky od okurek.

Jak vyrobit hnojivo z cibulových slupek

Další zajímavá alternativa ve světě domácích hnojiv pro rostliny zahrnuje cibulové slupky – kompletní postup popsal web AkčníCeny.

Sůl dokáže být v domácnosti velmi všestranným pomocníkem – pokud ji použijete správně, postará se o perfektní klima v ložnici iZdroj fotografie: Depositphotos
Sůl dokáže být v domácnosti velmi všestranným pomocníkem – pokud ji použijete správně, postará se i o vaše rostliny

Vložte slupky do hrnce a přidejte vodu. Na každé 4 šálky slupek použijte zhruba 1 litr vody. Směs vařte 20 až 30 minut, dokud voda nezíská oranžový nebo hnědý odstín. Přefiltrujte a před použitím zřeďte vodou v poměru 1 díl roztoku na 10 dílů vody. Používejte jednou za dva týdny nebo podle potřeby. Uvidíte, že vaše pokojovky ožijí.

Pokojovky v zimě – zalévání, hnojení, vlhkost, škůdci (7 nejlepších tipů)

Jakou péči dopřáváte svým pokojovým rostlinám vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články