Zasychání okrajů a špiček listů je problém, který čas od času trápí každou pokojovou rostlinu. Častěji se s ním pak můžete setkat během zimních měsíců, kdy jsou vaši zelení svěřenci mnohem slabší a náchylnější vůči nejrůznějším škodlivým vlivům, jako jsou např. škůdci nebo bakteriální houbové patogeny.
S velkými listy přichází zodpovědnost
Mezi rostliny, které tomuto jevu podléhají nejvíce, patří druhy s velkou listovou plochou. Jedná se hlavně o:
- monsteru půvabnou (Monstera deliciosa),
- datlovník kanárský (Phoenix canariensis),
- juku obrovskou (Yucca elephantipes),
- dracénu (Dracaena fragrans)
- a různé kapradiny.
Příčiny zasychání listů rostlin
Žloutnutí a následné usychání může být zapříčiněno hned několika faktory. Většinou jde o jeden (nebo více) z těchto:
- nadměrné vytápění během zimy,
- umístění rostliny na radiátoru,
- nedostatečná zálivka,
- přemokření substrátu,
- průvan a chlad jím způsobený,
- teplotní výkyvy,
- choroby houbového původu (různé listové skvrnitosti nebo spály) a škůdci (mšice apod.).
Poškozených rostlin se nemusíte ihned zbavovat. Tato nepříjemnost se totiž dá poměrně snadno vyřešit. Způsob nápravy ovšem musíte zvolit podle příčiny, která problém způsobila. První z nich je nadměrně suchý substrát, jenž bývá následkem několika týdnů zapomenuté zálivky nebo vysokých teplot vzduchu (vysušují zeminu). Rostlinu tedy i s květináčem vložte do větší nádoby (např. kýble) naplněné vodou. Tam ji ponechte alespoň půl hodiny, aby kořeny stihly nasát potřebné tekutiny.
Pozor na plísně a nenažrané škůdce
Neméně škodlivý je také příliš mokrý substrát, který může způsobit hnilobu kořenového systému, a tak i vadnutí a následný úhyn pokojovky. Vše napravíte tímto způsobem:
- Rostlinu vyndejte z květináče a pořádně si prohlédněte její kořeny.
- Ty žluté, hnědé a nahnilé odstraňte. Zbytek očistěte od půdy.
- Rány zasypte aktivním uhlím, které zabrání vstupu patogenů.
- Proveďte vysazení do nového čistého substrátu.
Zdají se vám kořeny v pořádku? Na vině může být také nějaký houbový patogen nebo škůdce. V obou případech si důkladně prohlédněte všechny části rostliny a zhodnoťte příznaky. Chorobu způsobenou houbou nejčastěji poznáte podle různobarevných skvrn (většinou žlutých a hnědých). V některých případech můžete zpozorovat i plodnice v podobě černých teček.
Neváhejte ani na vteřinu
Aktivitu škůdců poznáte ihned, jelikož je uvidíte přímo pochodovat po listech či stoncích. Pro likvidaci všech škodlivých organismů aplikujte chemický přípravek k tomu určený. Dále pomůže, když napadenou rostlinu na nějakou dobu izolujete od ostatních, čímž omezíte šíření jak houbových spor, tak i škůdců z říše živočichů.
Dalším původcem žloutnutí okrajů listů je průvan. Řešení této příčiny je neskutečně snadné. Pokojovku prostě přeneste do místnosti, ve které minimálně větráte a jste v ní schopni udržet konstantní teplotu. Rostlinu tak ochráníte před chladem a šokem způsobeným teplotními výkyvy.
Dejte šanci zvlhčovačům vzduchu
Pokud se bojíte, že listy vašich zelených ozdob interiéru usychají kvůli nedostatečné vlhkosti (optimum je 40–60 %), zkuste ji zvýšit. Možností máte několik.
- Pořiďte si elektrický zvlhčovač vzduchu (pro nejlepší účinek ho umístěte co nejblíž k rostlině).
- Sušte u pokojovek vyprané prádlo.
- Vedle květináčů postavte dekorativní nádoby naplněné vodou a oblázky.
Ptáte se, jak naložit s již usychajícími a žlutými listy? Ty, které jsou zaschlé z více jak 60 %, odstraňte. Úkon provádějte dobře očištěnými nůžkami či zalamovacím nožíkem těsně u stonku či substrátu (záleží na typu rostliny). Listoví, jež je poškozeno jen z malinké části, ponechte. Jeho odstřihnutí by mohlo mít za následek žloutnutí dalších listů.
Jak usychání listů pokojovek řešíte vy?