Probuďte orchideje ke květu: Česneková a rýžová voda jsou efektivními pomocníky

Využijte suroviny z kuchyně a přimějte své orchideje vykvést do krásy. Za pár korun si můžete připravit vynikající zálivku, kterou vaše pokojové rostliny velmi ocení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou velmi oblíbené pro své krásné a barevné květy a exotický vzhled. Tato kombinace v sobě dokonale snoubí surovost a něhu. Kamkoliv tuto květinu umístíte, obohatí prostor svou přítomností a zútulní celé okolí. Pomocí této zálivky si zajistíte ty nejkrásnější květy.

Jak pečovat o orchidej

Tato marnivá pokojovka potrápí téměř každého zahradníka a pěstitele. Přitom stačí dodržovat při jejím pěstování jednoduchá pravidla. Nezapomínejte na to, že ve volné přírodě roste v deštném pralese, kde má zajištěné teplé a vlhké prostředí jen s malým množstvím přímého slunečního světla. Aby vám orchidej doma prospívala, měli byste se co nejvíc těmto podmínkám přiblížit. Pomoci si však můžete speciálními hnojivy a zálivkami.

Zvolte správné umístění

Často se setkáte s rostlinami na parapetu okna, přestože přímé sluneční paprsky nemají příliš v lásce. Pokud jimi chcete svá okna ozdobit, měli byste zvolit ta, která směřují na severní stranu. Velké množství světla může způsobit žloutnutí listů. Jeho nedostatek však zase zapříčiní vznik černých skvrn na listech. Ideální místo je proto na stole poblíž okna.

čím hnojit orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Složení substrátu pro orchideje

Další důležitou roli hraje substrát v květináči. Ten by měl být úrodný, provzdušněný a dobře propustný. Přestože orchidej vyžaduje vlhké prostředí, nestrpí podmáčené podloží. To může snadno zapříčinit zahnívání kořenů. Skvěle funguje borová kůra, kokosové skořápky, keramzit nebo rašelina, ve kterých vám tato pokojovka bude dobře prospívat.

Zálivka a výživa

Období sucha tyto rostliny snášejí mnohem lépe, než příliš vydatnou a častou zálivku. Ideálně orchidej zalévejte vždy ráno. Takto budete mít dostatek času, aby přebytečná voda vyschla ještě před setměním. Pokud teplota v noci klesne a voda se ještě nestihla úplně vypařit, může to způsobit vznik plísní nebo napadení patogeny.

Čím orchideje hnojit

Pokud chcete těmto rostlinám dodat extra dávku živin, použijte k tomu česnekovou vodu nebo rýži. Česnekový nálev si připravíte ze tří stroužků česneku, které spaříte litrem vody. Jakmile směs vychladne, můžete ji použít k zalévání. Zálivku z rýže zase připravíte tak, že rýži namočíte do vody na dvě až tři hodiny, a poté přecedíte a rýžovou vodou orchidej zalejete. Dodáte tak rostlinám dávku železa, křemíku, hořčíku a fosforu. Opakujte průměrně každé tři až čtyři týdny.

Jak na úspěšné pěstování orchideje

Čím hnojíte orchidej vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články