Připravila několik stroužků česneku a dala je do květináče k rostlinám: Starodávná babská praktika posouvá pěstování rostlin na novou úroveň

Česnek se může ukázat jako skvělý pomocník při péči o vaše pokojové rostliny. Pomáhá jim hned několika způsoby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Creative Commons
                   

Naše babičky znaly celou řadu šikovných triků. A mnohé z nich lze bez potíží využívat i dnes. Například docela obyčejný česnek vám může pomoci s ochranou vašich pokojových rostlin. Použít můžete i ten vyšeptalý a přitom své zelené svěřence skvěle ochráníte.

Jak pomáhá česnek rostlinám

Oblíbený česnek kuchyňský (Allium sativum) dnes patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae), ale v minulosti byl řazen nejčastěji do čeledi česnekovité (Alliaceae). Někdy se mu říká též česnek setý. Obsahuje v sobě mnohé cenné látky jako například vitamíny A, B6, B1 a C. Ovšem zapomínat nelze ani na přítomnost draslíku, hořčíku, mědi, železa, chrómu, selenu, kobaltu a vápníku.

Používá se proto často jako hnojivo pro rostliny. Dalšími obsaženými látkami jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. A právě ty jsou rozhodující pro to, jakou ochranu vašim rostlinám tento pomocník poskytne. Dokáže si totiž poradit s mnoha nežádoucími jevy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Česnek proti chorobám i plísním

Pokud každý měsíc zasadíte do květináče jeden nebo dva stroužky česneku, určitě neuděláte chybu. Obsažené látky se totiž s každou zálivkou budou vyplavovat do půdy a zlikvidují v ní zárodky plísní a virů. Česnekový postřik pak pomůže i proti nejrůznějším škůdcům.

Skvělou ochranu poskytne i zázvor

Jestliže vám během zimy zbude kořen zázvoru – zázvor lékařský (Zingiber officinale), zastarale též zázvor pravý – můžete ho použít také. Patří do čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae) a pochází z Číny nebo Indie. V sobě pak obsahuje mnoho cenných látek, takže působí podobně jako česnek. Na květináče střední velikosti vám bohatě postačí kostička o hraně jedenkrát jeden centimetr.

Přidejte česnek i k orchidejím. Díky tomu pokvetou jako blázen

Jak proti nemocem a problémům pokojových rostlin bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články