Proč dávat stroužky česneku do květináčů: Pokojovky se za ně odvděčí růstem i květem

Česnek obsahuje velké množství cenných látek – a díky nim je užitečný nejenom pro lidi, ale i pro okrasné a užitkové rostliny.

Česnek v květináči i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek, všestranná zelenina často používaná v různých kulinářských pokrmech, slouží podle webu NašeZahrada i jako přirozený štít pro všechny zahradní rostliny. Díky svým přirozeným antibakteriálním vlastnostem je podle zkušených zahradníků cenným prostředkem při ochraně pokojových rostlin před chorobami a škůdci.

Výsadba česneku poslouží jako prevence

Jedna z technik spočívá v zasazení malého stroužku česneku do půdy v květináči. Stroužek opatrně zahrabejte asi 1 až 2 cm hluboko a dbejte na to, aby nebyl příliš blízko stonku. Poté rostlinu důkladně zalijte. Přibližně po týdnu stroužek česneku opatrně vyjměte z květináče, aby nezačal hnít. Tento postup opakujte jednou za 2 až 3 měsíce, abyste udrželi jeho účinnost. „Ovšem pokud vyklíčí, klidně ho tam nechte, má pak ještě lepší účinky,“ radí naše čtenářka Gabriela K. z Hradce Králové, která na česnek nedá při ochraně rostlin dopustit.

Česnekový roztok také pomůže

Další metoda spočívá podle webu iReceptář v přípravě roztoku vody napuštěné česnekem, který použijete k zalévání pokojových rostlin. Rozdrťte několik stroužků česneku a nechte je jeden den namočené v litru vlažné vody. Poté tekutinu přeceďte a použijte ji k zalévání rostlin. Tímto způsobem můžete rostliny jednou týdně ošetřovat, abyste je posílili proti případným škůdcům a chorobám, jež by je mohli ohrozit.

8 pokojových rostlin, které do vašeho bytu přinesou klid a přivolají pozitivní energii

Domácí česnekový postřik proti škůdcům

Pro aktivnější přístup k hubení škůdců, zejména mšic, lze vytvořit domácí česnekový postřik. Nasekejte najemno 100 g česneku a smíchejte ho s litrem odstáté vody. Směs nechte 24 hodin louhovat, poté ji v zakrytém hrnci přiveďte k varu a vařte dalších 30 minut. Po vychladnutí a scezení roztok přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Podle mých zkušeností ho stačí aplikovat jednou za 2 až 3 dny a do 10 dní budete mít po problému.

Pokud mát pocit, že se vašim pokojovým rostlinám tak úplně nedaří, vezměte si na pomoci jednoho opravdu osvědčeného přírodního pomocníka. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud mát pocit, že se vašim pokojovým rostlinám tak úplně nedaří, vezměte si na pomoci jednoho opravdu osvědčeného přírodního pomocníka.

Proti půdním škůdcům pomůže skořice

Skořice je dalším přírodním prostředkem, který pomáhá v péči o rostliny. Přimíchání té mleté do půdy v květináči rostlinám nijak neškodí, ovšem ona sama tu působí jako antiseptikum, takže zlepšuje prostředí pro jejich růst. Na střední květináč stačí jedna lžička. Jako hnojivo pak máme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušený i Aspirin nebo slupky od brambor.

Další tip na přírodní hnojivo – kávová sedlina

Jak o své pokojové rostliny pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články