S vyhazováním slupek z brambor nespěchejte, za zahradě poslouží jako hnojivo

Když oškrábete brambory, byla by škoda nosit jejich slupky do bioodpadu nebo na kompost – zkontrolujte, jestli je nemůžete ještě využít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vynalézaví zahrádkáři již dávno rozpoznali potenciál bramborových slupek jako cenného hnojiva. Zatímco mnozí tyto slupky jednoduše přidávají do kompostérů spolu s ostatním organickým odpadem, ti kreativnější je dokážou využít mnohem efektivněji.

Nálev z bramborových slupek

Příprava nálevu z bramborových slupek je jednoduchý, ale velmi efektivní proces. Začněte tím, že hlubokou nádobu naplníte do poloviny vodou. Do této nádoby přidejte bramborové slupky a nechte je nasáknout a namočit. Nálev po 24 hodinách použijte bez ředění jako přírodní hnojivo. Pro ty, kteří nechtějí čekat, je vhodnou alternativou zakopání bramborových slupek přímo do záhonu. Tím se půda obohatí a zvýší se její úrodnost a kvalita. Na tento způsob výživy skvěle reagují zejména keře černého rybízu, které díky tomu produkují větší a sladší plody.

Další metoda spočívá ve výrobě nálevů nebo odvarů z bramborových slupek, které lze využít jako hnojivo pro sazenice. Bramborové slupky se vloží do misky a přidá se studená voda. Když se tato směs nechá dva dny louhovat a následně se přecedí, vytvoří se zálivka pro rostliny bohatá na živiny. „Tuto obohacenou zálivku ocení zejména rostliny jahodníku, malin a rybízových keřů,“ napsal nám do redakce zahradník Lukáš T. ze Znojma.

Aby brambory ve sklepě nehnily: Vyhněte se vlhkosti a vysokým teplotám

Využít lze i odpad z nálevu

Zbytky namočených bramborových slupek ovšem také není třeba vyhazovat. Místo toho je lze rozsypat kolem rostlin, které potřebují ochranu před nenasytnými a nežádoucími škůdci, jako jsou například slimáci – tak to alespoň doporučuje web PrimaNápady. Tyto slupky se díky předchozímu namočení navíc velmi rychle promění v biologicky účinný mulč. Já tedy nemám ráda jejich vzhled, takže je rovnou zasypávám tenkou vrstvou zeminy – proti slimákům už sice nefungují, ale moje rostliny vyživují opravdu skvěle.

Pokud chcete svou zahradu vyživit co nejvíce přírodně, pak vsaďte na docela obyčejný domácí odpad – slupky od brambor iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete svou zahradu vyživit co nejvíce přírodně, pak vsaďte na docela obyčejný domácí odpad – slupky od brambor

Podle portálu AkčníCeny je však důležité si uvědomit, že ačkoli bramborové slupky nabízejí vašim rostlinám mnohé výhody, měly by váš pěstební plán spíše doplňovat než nahrazovat komplexní péči o rostliny. Pro zajištění zdravého růstu rostlin je stále nezbytná dostatečná zálivka, správné vystavení slunečnímu záření a další živiny. Naše redaktorka Věra Myslíková je používá i pro bělení prádla. Na jiném místě pak Chalupáři-Zahrádkáři psali i o využití slupek z banánu nebo okurek.

Vše o hnojení rostlin kávovou sedlinou

Jak využíváte různý biologický odpad z kuchyně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články