Proč pokojové rostliny vadnou: Na vině je málo světla a přebytek vody

Dopřejte svým pokojovým rostlinám tu nejlepší péči. Pokud vám začnou chřadnout, zaměřte se na zálivku a přesuňte je na vhodnější místo.

Šikovné použití citronu zachrání i nemocné a zanedbané rostliny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny jsou nejen oblíbeným estetickým doplňkem, ale také velmi užitečnými pomocníky v domácnosti. Svou přítomností totiž dokáží ovlivnit kvalitu vzduchu i množství vlhkosti v místnosti. Některé druhy dokonce umí absorbovat nebezpečné toxiny, částečky prachu a další nečistoty. Aby vám však dobře rostly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Podle webu iReceptář byste se suchých listů měli vždy co nejdříve zbavit. V redakci jsme se shodli, že každá pokojovka se dá zachránit, pokud začnete včas.

Jak pečovat o pokojové rostliny

Pěstovat rostliny na parapetu dokáže i úplný začátečník, pokud se bude řídit danými pravidly a zajistí rostlinám ideální životní podmínky. Důležitou roli hraje dostatek světla, tepla zálivky, vody a živin. V případě nedostatku mohou začít listy usychat nebo hnědnout. Jak jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, za nepřirozené zbarvení listů může nejčastěji draslík.

Aspirin, cukr a káva: Tři hnojiva, která pokojovky v zimě milují

Aspirin, cukr a káva: Tři hnojiva, za která vám pokojovky v zimě poděkují

Jak si poradit s plísní

V nejlepším případě byste měli napřed odhalit příčinu jejich chřadnutí. Jedině tak budou vaše další kroky efektivní a záchrana pokojových rostlin opravdu rychlá. I s plísní si dokážete poradit pomocí přírodních surovin. V dřívějším článku na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři jsme radili k tomuto účelu využít kafrový olej, jež má léčivé účinky na pokojové rostliny i lidské zdraví.

Hrst rýže do květináče vyživí opravdu všechny pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vaše pokojové rostliny začnou strádat, jako první se to projeví na jejich listech. Začněte jednat včas, abyste je stihli zachránit

Zaměřte se na zálivku

Podle webu PrimaLiving může být příčinou hnědnutí listů i nadměrná zálivka, která často vede k hnilobě kořenů. Nejprve proto opatrně rostlinu z květináče vyjměte a zkontrolujte její stav. Dále zajistěte, aby byly drenážní otvory volné a přebytečná voda mohla odtékat. Následně rostlinu vraťte do květináče s novým substrátem a další zálivku pečlivě hlídejte

A pokud jste příliš zapomnětliví, poraďte si s tím jako naše čtenářka Alžběta J. z Dubňan: ,,Často jsem zapomínala na zálivku, a pak rostliny přelila. Teď už mám nastavenou upomínku v mobilu a skvěle mi prospívají.”

Jak zachraňujete chřadnoucí rostliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články