Jak a kdy je ten nejlepší čas pro seříznutí toulcovky, aby krásně kvetla

Bez včasného a správného prořezávání vám toulcovka doma nevykvete. Nevynechávejte tento krok a užijte si přítomnost jejích krásných bílých květů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toulcovka neboli lopatkovec patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější pokojové rostliny u nás. Nevyžaduje příliš mnoho péče a s jejím pěstováním si poradí i úplný začátečník. Aby vám vykvetla krásnými květy, je potřeba její výhonky ve vhodnou dobu prořezat. Pokud se tomuto kroku vyhnete nebo jej provedete nesprávně, květů se nedočkáte, ani kdybyste se na hlavu stavěli.

Jak správně pečovat o toulcovku

Tato rostlina nevyžaduje žádné specifické podmínky. Stačí ji umístit na světlé místo a zajistit dostatečný přísun vody. Nedávejte ji však na parapet jižních oken, protože silné sluneční paprsky by její listy mohly spálit. Četnost a množství zálivky upravujte vždy podle momentální potřeby. Pokud začne vadnout, můžete ji snadno vydatným zalitím oživit a zachránit. Nezapomeňte z jejich listů pravidelně utírat vrstvu prachu, aby vám i nadále prospívala.

Kromě dekorativního charakteru má tato pokojovka také další skvělé vlastnosti, které ve své domácnosti jistě uplatníte. Svými listy dokáže ze vzduchu pohltit přebytečnou vlhkost, částečky prachu a další prvky. Neměli byste však do její blízkosti pouštět domácí mazlíčky nebo malé děti, protože je toxická.

prořezávání toulcovky iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak prořezávat toulcovku

Nejprve svou pokojovku pečlivě prohlédněte a zaměřte se na všechny nedokonalosti, ze kterých by se mohl vyvinout vážnější problém. Při prořezávání byste měli odstranit veškeré slabé, mrtvé a nemocné výhonky. Mohou se v nich ukrývat škůdci nebo zárodky chorob a plísní, které by se mohla snadno rozšířit i na okolní listy a další rostliny ve vaší domácnosti.

Kdy je vhodná doba k prořezávání

Zpravidla se nejlepší čas pro tento krok naskytne třikrát do roka. Prořezávání poškozených výhonků ideálně provádějte na jaře, v létě a na podzim. V tuto dobu probíhá aktivní vývoj květu a všechna energie rostliny se může soustředit na tento úkol. Nejčastější chybou je prořezávání toulcovky pouze na jaře. Nevynechávejte tento krok ani v létě a na podzim a odměnou vám budou krásné bílé květy.

Jak na hnojení a ochranu pokojových rostlin

Jak kvete toulcovka doma vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články