Červená řepa se může stát skvělým zdrojem živin pro pokojové rostliny. A v obchodech bývá opravdu velmi levná.
Voda z červené řepy je skvělým zdrojem živin pro pokojové rostliny. Dodá jim vše, co ke své spokojenosti potřebují a jako bonus vás nebude stát skoro nic. Řepa totiž patří v obchodech k velmi levným položkám a do nákupního košíku ji tak může přihodit kdokoli. S přehledem však nahradí hnojiva z obchodů.
Co obsahuje červená řepa
I když většina položek v obchodě zdražuje, existuje jedna nepříliš oblíbená zelenina, které se tento proces téměř nedotkl – červená řepa (Beta vulgaris var. Vulgaris). Přitom právě ona je zdrojem mnoha cenných složek. Jde například o draslík, vápník, hořčík, fluor, mangan a fosfor. A právě ty potřebují rostliny ke své spokojenosti. Budou pak lépe růst a v mnoha případech i kvést.
Jak připravit vývar z řepy
Příprava tohoto hnojiva je velmi jednoduchá. Řepu stačí zalít vodou a vařit ji tak dlouho, dokud nebude měkká. Zeleninu je poté možné využít do vaření. Voda z ní poslouží právě jako hnojivo pro pokojové rostliny. Odvar jednoduše nalijte do zavařovací sklenice, nechte vychladnout a zřeďte teplou odstátou vodou v poměru 1:2. Okamžitě tak získáte výživnou tekutinu, kterou můžete zalévat všechny pokojové rostliny.
Čím nahradit řepu při hnojení
Skvělým zdrojem výživy pro pokojové rostliny je však také dýně z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae). Obsahuje totiž přibližně 90 procent vody a rovněž všechny důležité minerály jako sodík, draslík, hořčík nebo železo či vitamíny A, B či E. Použít lze prakticky všechny druhy: skvělá je Cucurbita maxima alias oblíbené hokaido nebo kupříkladu Cucurbita Moschata čili muškátová dýně.
Skupina Cucurbita Pepo pak pod sebou zahrnuje cuketu, patison, dýni olejnou apod. Ovšem pozor je třeba dát u starých cuket, obsahují totiž kukurbitacin, což je jedovatá hořčina, která by mohla rostlinám ublížit. Mladší plody jsou však zcela bezpečné – a obsahují celou řadu užitečných látek, jako jsou například: vitamíny B, C a E, ale i betakaroten, hořčík, zinek, vápník a kupodivu i překvapivé množství železa.
Čím vylepšit hnojivo z řepy
Během zimy se v substrátu mohou objevit nejrůznější patogeny – především plísně. Proti nim vám pomůže pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum) nebo i její mnohem levnější sestřenice čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie. Kromě toho obsahuje skořicový prášek také mnoho vitamínu A, vápník, draslík, mangan, železo, zinek, hořčík. Do jednoho litru řepného hnojiva vám postačí půl lžičky tohoto prostředku.
Jak používat hnojivo z řepy
Hnojivo používejte zásadně čerstvé – čím déle ho totiž necháte odležet, tím více důležitých látek ztrácí. Určitě nečekejte, až vám zkysne. Myslete také na to, že tímto přírodním hnojivem lze pokojové rostliny přehnojit. Proto jako zálivku používejte vodu z červené řepy nanejvýš jednou týdně. To bohatě stačí k tomu, aby vaše rostliny dostaly vše, co nezbytně potřebují, ale zároveň nebude hrozit, že je nechtěně přehnojíte, což by negativně ovlivnilo jejich růst a kvetení.