Jak jste si jistě všimli, zahradnický trh nabízí nespočet druhů orchidejí. Tyto exotické květiny jsou královny mezi pokojovými rostlinami. Venku by v našem podnebí nepřežily, v našich domovech se jim ale může dařit velmi dobře. Důležitým aspektem pro dobré prospívání orchidejí je dostatek světla, ke kterému by měly mít květiny přístup, neměly by však stát na přímém slunci.
Další nutností je dostatek vlhkosti a stálá teplota, okolo 20°C. Aby měly vaše orchideje dost vláhy, ponořte jejich kořeny jednou denně na chvíli do vody, poté je nechte dobře okapat. Nemáte-li v bytě dostatečnou vlhkost vzduchu, stříkejte okolí vzdušných kořenů vodou z rozprašovače.
Rozmnožování orchidejí
Způsob rozmnožování závisí mimo jiné na způsobu růstu a větvení konkrétní orchideje. Kvete-li naše rostlina takzvaně monopodiálně, znamená to, že má pouze jeden hlavní stonek, který roste do výšky a na vrcholu kvete. Druhým způsobem růstu je větvení sympodiální. Nové stonky rostou do šířky a u kořenů se stále tvoří další výhonky. Ty je možné v případě potřeby rozdělit.
Reprodukce pomocí postranních výhonků
Tento způsob je jedním z nejběžnějších. Nový stonek opatrně oddělíme a zasadíme zvlášť. Musíme si ale dát pozor, abychom nepoškodili mateřskou hlízu. Správný čas na oddělení vedlejšího stonku je právě v době, kdy má nový stonek již vlastní hlízu. O novou rostlinku pečujeme stejně jako o původní. Květů bychom se mohli poprvé dočkat po dvou letech.
Nemá-li vaše orchidej dostatečné množství kvalitních postranních výhonků, je možné jejich růst urychlit, a to zvýšením teploty a vlhkosti. Ideální teplota by měla sahat až ke 30°C. Ve specializovaných prodejnách lze také zakoupit stimulanty růstu.
Řízkování orchidejí
U sympodiálních orchidejí budeme tvořit řízky z postranních výhonků. Vhodné jsou stonky alespoň 10cm vysoké, na kterých jsou 2 – 4 pupeny. Stonek nařežeme na části tak, aby každá měla alespoň jeden kvalitní pupen. Řezy ošetříme drceným dřevěným uhlím a necháme na suchu tři dny. Poté je umístíme do vlhkého mechu (rašeliníku) a přikryjeme sáčkem nebo folií. Tento malý „skleník“ každý den větráme a udržujeme teplotu okolo 20°C. Za jeden až dva měsíce by měly z pupenů začít rašit nové rostlinky.
Množení ze semen
Rozmnožování květin ze semen je používáno spíše v rámci průmyslové produkce. Semínko totiž pro svůj nový život potřebuje sterilní podmínky a stálou teplotu a vlhkost. Semena klíčí nejdříve za tři měsíce a plnohodnotné klíčky vznikají až po půl roce. Květiny ze semene se nakonec dočkáme nejdříve za rok a půl.