Rychle kvetoucí orchideje může mít každý, pomůže sušený česnek

Sušený česnek se nehodí jen k ochucování nejrůznějších pokrmů. Místo toho ho jednoduše použijte pro výživu orchidejí.

Když kořeny orchideje lezou z květináče: Může za to teplota vzduchu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou díky svému exotickému půvabu a sofistikované kráse ceněným doplňkem každé interiérové zahrady. Ovšem přestože jsou známé svými specifickými nároky na péči, existuje pode webu iReceptář jednoduchá, ale netradiční metoda, která může urychlit jejich kvetení a zlepšit jejich zdraví: použití sušeného česneku.

Výživná síla sušeného česneku

Sušený česnek není jen šikovným pomocníkem v kuchyni; je také silným zdrojem živin pro všechny rostliny, a to zejména proto orchideje. Sušený česnek je totiž podle webu NašeZahrada bohatý na dusík, fosfor a draslík – klíčové živiny, které podporují silný růst a kvetení orchidejí.

Aby orchideje kvetly non-stop 365 dní v roce, potřebují „česnekovou masáž“ v této podobě

Jak používat sušený česnek pro orchideje

Začněte rozdrcením malého množství na jemný prášek. Jednou za měsíc přimíchejte tento česnekový prášek do zálivky, případně ho nasypte do blízkosti kořenů. Je důležité to nepřehánět, protože přílišné množství může rostlinu zahltit a potenciálně poškodit její kořeny. Bezpečnou koncentrací je podle mých zkušeností čajová lžička česnekového prášku na litr vody.

Jak hnojit orchideje pivem

Podobně jako česnek můžete k výživě orchidejí použít i pivo – obsahuje totiž hodně cukrů a dalších výživných látek. Vhodný poměr je jeden díl piva na čtyři díly vody. Tento pivní roztok aplikujte jednou měsíčně, ale zajistěte, aby mezi aplikací piva a česnekové vody proběhla alespoň jedna zálivka čistou vodou, aby nedošlo k přetížení živinami,“ radí  zahradník Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslal nedávno i šikovný návod na hnojení malin.

Ne vždy vypadají orchideje tak výstavně, jak byste si nejspíš přáli. Ke kvetení jim pomůže docela obyčejný sušený česnek. iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne vždy vypadají orchideje tak výstavně, jak byste si nejspíš přáli. Ke kvetení jim pomůže docela obyčejný sušený česnek

Pivo vnáší do půdy prospěšné cukry a kvasinky, které mohou zvýšit mikrobiální aktivitu a pomoci rozložit organické látky na živiny, které orchideje snáze vstřebají. To nejen zlepšuje stav půdy, ale také podporuje silnější vývoj kořenů a zdravější růst. O další tipy pro pěstování těchto nádherných květin se Chalupáři-Zahrádkáři podělili například zde.

Jaké jsou vaše triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články