I nejstarší pokojovka znovu poroste, pomůže jí k tomu rýžová voda

Voda z rýže obsahuje přesně to správné množství vitamínů a minerálů, které vaše pokojové rostliny potřebují – připravte si ji doma.

Boty uschnou v zimě rychle, pomůže jim k tomu rýže a sůl i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rostliny, stejně jako všechny živé bytosti, potřebují ke svému růstu správnou výživu. Když rostlina, jako je například Spathiphyllum, špatně roste, nekvete, rychle vadne nebo žloutne, často to signalizuje nedostatek základních živin, jak informuje web Pěstujme.

Pomoci může voda z rýže

Jednoduché, ale účinné řešení se však skrývá v kuchyni – je to správně připravená rýžová voda. Postup výroby tohoto přírodního hnojiva je pozoruhodně jednoduchý, vezměte si:

  • 1 šálek rýže
  • 2 litry vody

Vezměte standardní 250 ml šálek a naplňte ho hnědou nebo bílou rýží, čímž získáte přibližně 100 g rýže. Vložte rýži do mixéru a zalijte ji 2 litry vody. Rýži mixujte 2 až 3 minuty a získaný roztok přeceďte přes jemné síto. Tento roztok použijte k zalévání pokojových rostlin a aplikaci tohoto hnojiva opakujte dvakrát týdně, jak radí web Retete-Usoare.

Aby orchidej kvetla celoročně: Jako účinný stimulant k růstu i květu poslouží rýžová voda

Jak rýže rostlinám prospívá

Rýže je bohatá na fosfor a další důležité živiny nezbytné pro zdravý růst rostlin. Nabídne jim především draslík, vápník a hořčík. Navíc se roztok rýžové vody může pochlubit i mírně zásaditým pH, které pozitivně ovlivňuje půdu, v níž rostliny rostou. Usnadňuje jim tak vstřebávání živin a umožňuje jim přístup k základním prvkům v půdě. Kromě toho lze rýžovou vodu použít také jako listový postřik pro rostliny. To dělám i já a skvěle to funguje, jen vzniklou tekutinu musím před použitím přecedit opravdu velmi důkladně, jinan se postřikovač ucpe.

Pokud se vaše pokojové rostliny z nějakého důvodu zastavili v růstu, nemusíte se s nimi hne loučit – místo toho jim dopřejte rýžovou vodu iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se vaše pokojové rostliny z nějakého důvodu zastavili v růstu, nemusíte se s nimi hned loučit – místo toho jim dopřejte rýžovou vodu

„Optimální dobou pro aplikaci jsou časná rána nebo pozdní odpoledne, kdy rostliny vstřebávají živiny nejúčinněji,“ radí čtenářka Jitka B. z Humpolce. Pravidelná aplikace hnojiva rýžová voda, alespoň jednou týdně, poskytuje rostlinám potřebné živiny, které potřebují k silnému růstu. Velmi brzy se tak viditelně zlepší jejich zdraví, vitalita a také zrychlí růst. A to i u těch nejstarších exemplářů, které se už jinak k světu příliš nemají. Mezi další oblíbená hnojiva redaktorek Chalupáři-Zahrádkáři patří i slupky od okurek nebo kyselina jantarová z lékárny.

Vychytávky v péči o pokojové rostliny – naučte se o ně postarat jako skutečný profík

Jak své pokojové rostliny hnojíte obvykle vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články