Listy pokojovek čisté jako nikdy předtím: Citronová šťáva pomůže proti usazování prachu

Ochraňte své pokojové rostliny před nánosem prachu pomocí tohoto geniálního triku. Vaše rostliny budou zdravější a krásnější než kdy dříve. Dopřejte svým rostlinám tu nejlepší péči.

i Zdroj fotografie: Ovinus Real / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojové rostliny jsou nejen krásnou dekorací oživující jakýkoliv prostor a místnost, jejich přítomnost má taky pozitivní vliv na domácí prostředí, vaše zdraví a dokonce mohou ovlivňovat i vaši náladu. Některé rostliny dokáží ze vzduchu pohltit přebytečnou vlhkost nebo naopak suché prostředí zvlhčit. Některé druhy vstřebávají toxiny a nebezpečné látky ze vzduchu a vaše domácnost může být díky nim mnohem čistší a zdravější. Takto zabráníte usazování prachu na listech pokojových rostlin.

Dopřejte pokojovým rostlinám nejlepší péči

Přítomnost pokojových rostlin je v domácnosti téměř žádoucí. Dokáží za vás vyřešit spoustu nepříjemných problémů. Vy jim na oplátku musíte dopřát tu nejlepší péči. Pravidelně své pokojové rostliny podle potřeby zalévejte, hnojte a dopřejte jim dostatek světla, aby mohly zdravě a silně růst. Prach na listech rostlin může zhoršit jejich přístup ke světlu, kyslíku i vodě. Dokonce můžete omezit i jejich schopnost absorbovat ze vzduchu nadměrnou vlhkost. Pomocí tohoto triku můžete usazování prachu zabránit.

Připravte si roztok proti prachu

Listy vašich pokojových rostlin může před prachem ochránit tento speciální postřik. K jeho přípravě vám postačí ⅓ čajové lžičky cukru, 3 až 5 kapek citronové šťávy a 100 ml teplé vody. Těchto pár surovin ošetří listy pokojových rostlin a ochrání je před tvorbou dalšího nánosu prachových částic po dobu několika dní. Aplikujte tento postřik na listy pokojových rostlin a ušetřete si čas jejich neustálým otíráním.

Sbírka pokojových rostlin iZdroj fotografie: Pexels

Jak vyrobit roztok proti prachu

Všechny potřebné ingredience postupně přidejte do misky a důkladně zamíchejte. Směs míchejte tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí. Hrudky cukru ve směsi mohou vašim rostlinám spíše uškodit. Soustřeďte se na to, aby se v připravené směsi žádné hrudky cukru nenacházely. Zabráníte tím případnému slepení více listů rostliny k sobě.

Jak rostlinu proti prachu ošetřit

Jakmile máte směs připravenou, můžete se pustit do její aplikace na listy pokojových rostlin. Vatový tampon do směsi namočte a opatrně jím jednotlivé listy rostlin otřete. Touto směsí listy rostlin otírejte maximálně jednou týdně. Díky ní budou listy nejen mnohem čistší, ale také se budou více lesknout a prach na nich neulpí tak snadno a rychle. Listy připravenou směsí otírejte z vrchní i spodní strany a nevystavujte slunci, dokud směs na listech zcela neuschne. Nemusíte být zkušeným pěstitelem, aby byly vaše rostliny krásné a zdravé.

Vychytávky v péči o pokojové rostliny

Jak bojujete s prachem na listech pokojových rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články